Dyplom w dziedzinie sztucznej inteligencji
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tej jesieni studenci z Illinois Institute of Technology będą jednymi z pierwszych w kraju, którzy otrzymają możliwość kontynuowania studiów licencjackich w dziedzinie AI, czyli sztucznej inteligencji.

„AI to przyszłość. Chcemy wyszkolić pracowników, którzy będą w stanie stawiać czoła nowym wyzwaniom i szansom przyszłości, w tym w zakresie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego" - powiedział Aron Culotta, profesor informatyki i dyrektor programu Illinois Tech’s Bachelor of Science in Artificial Intelligence.

Do tej pory edukację z zakresu sztucznej inteligencji oferowano na poziomie magisterskim, ponieważ była to raczej dziedzina badawcza niż podstawowy element informatyki. Ale w miarę rozwoju tej dziedziny, Illinois Tech zdecydowało, iż nadszedł czas, aby zaoferować studia licencjackie.

„Pomyśleliśmy, że nadszedł czas, aby przenieść niektóre z tych kursów i koncepcji na poziom licencjacki, aby po ich ukończeniu posiadali wiedzę na temat zarówno tradycyjnych aspektów obliczeniowych i projektowych, jak i dobrą znajomość wielu takich podejść AI”.

Absolwenci po ukończeniu studiów będą przygotowani do pracy w wielu różnych sektorach, w tym technologii, medycynie, finansach, robotyce, analityce biznesowej, prawie i ubezpieczeniach.

Jednym z kluczowych elementów programu będzie zapewnienie studentom gruntowych podstaw etyki. Podczas gdy wiele filmów science fiction skupiało się na niebezpieczeństwach związanych z AI, które obracają się przeciwko jej twórcom (od „Metropolis” Fritza Langa do „Kosmicznej Odysei” Stanleya Kubricka), Culott twierdzi, że te zagrożenia są „przesadzone”.

„Jest wiele innych spraw, którymi musimy się zająć, zanim zaczniemy się martwić, że roboty zwrócą się przeciwko nam” – powiedział.

Jedną z kwestii, o których ostatnio dużo dyskutowano w związku z tym tematem, jest stronniczość i uczuciowość.

„(…) W uczeniu maszynowym chodzi o to, że trenujesz (AI) na danych historycznych. I to prowadzi do scenariuszy, w których algorytmy albo odtwarzają istniejące uprzedzenia albo być może pogarszają je ze względu na charakter ich działania” – powiedział.

Z tego powodu Culott twierdzi, że ważne jest, aby zaszczepić studentom znaczenie przejrzystości w ich pracy i stworzyć sztuczną inteligencje, która będzie w stanie wyjaśnić nam swoje rozumowanie.

„Aby zdobyć zaufanie ludzi, musimy stworzyć algorytmy, które składają raporty ludziom i wyjaśniają: to jest decyzja, którą właśnie podejmuję i z takich powodów” – powiedział Culott. „A potem człowiek będzie mógł ocenić nie tylko decyzję, ale także uzasadnienie, aby upewnić się, że jest prawidłowe w swoim kontekście”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: