Dystans społeczny na piątkę
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ubiegły weekend mieszkańcom Chicago nakazano pozostanie w domach i według firmy oceniającej dystans społeczny, miasto zasługuje na najlepszą ocenę w tej kwestii.

Zarówno powiat Cook, jak i stan Illinois otrzymują wysokie noty na tablicy "Social Distancing Scoreboad" - interaktywnym projekcie opartym na danych lokalizacyjnych GPS zebranych przez firmę Unacast, który z grubsza mierzy, czy ludzie dostosowują się do zaleceń urzędników i podejmują działania mające na celu "spłaszczenia krzywej" rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wyniki określono na podstawie zmiany średniej przebytych odległości w porównaniu z sytuacją sprzed wybuchu epidemii. Jeśli mieszkańcy pozostają w domach, poza okazjonalnymi wypadami do sklepów spożywczych czy aptek, spadek wskaźników podróżowania będzie widocznych w zebranych danych.

Zmniejszenie tych wartości o 40% daje ocenę A. Wszystko poniżej 10% to ocena F. Stan Wyoming, z 0-procentową zmianą w podróżach, uzyskał najniższą notę.

Illinois odnotowało 40% spadek do 21 marca - jak wynika z danych Unacast. Powiat Cook odnotował spadek o 44%.

Powiaty, które osiągają pod tym kątem najlepsze wyniki w stanie, to: Edwards, Crawford, Macon, Pope i Menard. Najgorsze - Washington, Fayette, Johnson, Massac i Cumberland.

Cały kraj otrzymał ogólną notę B.

Jeśli chodzi o zbieranie danych, firma twierdzi, że narzędzia nie identyfikują osób ani urządzeń, a wyniki są obliczane poprzez łączenie "dziesiątek milionów anonimowych telefonów komórkowych i ich interakcji każdego dnia".

"Stworzyliśmy tablicę wyników dystansu społecznego (Social Distancing Scoreboard) jako pierwsze z wielu narzędzi, które mają pomóc organizacjom i firmom lepiej zrozumieć zachowania publiczne w świecie po COVID-19" - powiedział Thomas Walle, dyrektor generalny i współzałożyciel Unacast w wydanym komunikacie prasowym. "Będziemy aktualizować tablicę wyników i ulepszać ten zestaw narzędzi COVID-19, aby dostarczać możliwie najbardziej aktualne dane i dokładne informacje, mając nadzieję na ostateczne ratowania życia".

"Odległość podróżowania jest jednym z aspektów, ale oczywiście ludzie wciąż mogą odbywać dalekie podróże, nie spotykając po drodze żywej duszy lub przemieścić się o 50 stóp i wylądować w tłumie - dzięki czemu wierzymy, że rzeczywisty obraz świata może być dosyć złożony" - zapewnia strona internetowa firmy.

Tablica wyników, pierwsze narzędzie opracowane przez firmę w ramach "zestawu narzędzi COVID-19" będzie aktualizowana codziennie.

JM