05 sierpnia 2020

Udostępnij znajomym:

Chociaż zwykle kojarzymy kaca z porankiem po imprezowej nocy z przyjaciółmi, to w czasach dystansowania społecznego wiele osób pije po prostu samotnie. 

Dla większości z nas wybór napoju alkoholowego jest osobistą preferencją, a wynikający z tego kac związany jest zwykle z ilością spożytego alkoholu. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na jego nasilenie i czas trwania, poza tym istnieje powszechne przekonania, że kac zależny jest rodzaju wypitego alkoholu.

Wśród udokumentowanych przyczyn intensywności “zespołu dnia następnego” jest rodzaj tzw. mixera, czyli bezalkoholowego napoju służącego do rozcieńczania lub nadawania smaku, używanego w koktajlu alkoholowym, a także obecność kongenerów barwiących napój. Kongenery są produktem ubocznym fermentacji alkoholowej i prawdopodobnie są najczęściej kojarzone z whisky. Mówi się że, im ciemniejsza whisky, tym więcej kongenerów i w związku z tym gorszy będzie wynikający z tego kac.

Poza tym powszechnie uważa się, że sam rodzaj alkoholu może wpływać na prawdopodobieństwo i nasilenie złego samopoczucia  następnego dnia. 

Badanie wykazało, iż Amerykanie uważają następujące alkohole za najgorsze pod tym względem:

57 rodzaje alkoholu

Na pierwszym miejscu znalazła się tequila, która zdaniem ponad jednej piątej ankietowanych prowadzi do największego kaca, a tuż za nią wódka. Co ciekawe, whiskey stanowiła mniej niż jedną piątą wskazań.

Za dużo

Jednak kac jest jedną z wielu niewygodnych komplikacji związanych z nadmiernym piciem. Między innymi jest to obawa, prawdopodobnie stereotypowa, pojawienia się nago w miejscu publicznym po spożyciu alkoholu.

Skandal z tym związany miał miejsce na University of Kentucky, gdzie wielu studentów w ramach inicjacji upijało się i pojawiało nago publicznie. Wielu z nich zostało wyrzuconych ze szkoły.

Chociaż jest to tylko jeden przykład, to nie brakuje przypadków, w których alkohol i publiczna nagość są ze sobą ściśle powiązane. W badaniu ponad jedna trzecia respondentów przyznała, że zrobiła to co najmniej jeden raz.

Choć widać, że cztery najczęściej zgłaszane napoje stanowiły ponad 90% przypadków związanych z tendencją do zdejmowania z siebie odzieży - wódka, rum, tequila i whisky – to warto zauważyć, iż są to również napoje najczęściej podawane w barach lub na imprezach.

Wiele osób przekonanych jest jednak, że rodzaj alkoholu ma wpływ na “nietypowe” zachowania:

64 nietypowe 2

212 spośród 2000 respondentów było aresztowanych po alkoholu

Inną, ulubioną rozrywką ludzi, którzy od czasu do czasu wypiją trochę za dużo, jest według sondażu tatuaż. Dlatego większość salonów wymaga, by klient był na tyle trzeźwy, aby przeczytać, zrozumieć i czytelnie podpisać odpowiedni formularz wymagany podczas takiego zabiegu.

W badaniu addictions.com aż 3 do 4 procent respondentów przyznało się do zrobienia tatuażu pod wpływem alkoholu. Ci, którzy to zrobili, podawali również rodzaj alkoholu, jaki wypili przed podjęciem tej decyzji. Trzy najpopularniejsze “odpowiedzialne” były za 80% takich przypadków, co może sugerować korelację między ich spożyciem, a tego typu decyzją:

59 tatuaz

1 tequila… 2 tequila… 3 tequila… podłoga…

Być może najbardziej niefortunną rzeczą, jaka może się zdarzyć podczas picia, jest utrata świadomości, gdy mózg próbuje chronić nas przed dalszym zatruciem. Określenie „blackout” wywodzi się stąd, że pole widzenia takiej osoby nagle ciemnieje, zanim po kilku godzinach obudzi się ona często w innym miejscu. Osoba taka może się poruszać, mówić, a nawet wydaje się podejmować decyzje.

Uważa się, że różne rodzaje alkoholu mają różny wpływ na utratę świadomości, dlatego portal addictions.com postanowił to zbadać.

66

W badaniu wzięło udział 2152 osób, które co najmniej raz w roku nadużyły alkoholu.

Więcej na:

61

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor