----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Dzień Polonii i Polaków Za Granicą obchodzony w środę (2 maja) został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu w 2002 roku. Poza ojczyzną mieszka około 18-20 milionów Polaków. Najwięcej - w Stanach Zjednoczonych. 2 maja obchodzony jest także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli dziś udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Prezydent wskazywał, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi RP, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna.

– Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z Wami, niech łopoczą nad Wami na wietrze, niech dodają mocy – podkreślał.

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna. – Z całego serca jestem za to wdzięczny – mówił do odznaczonych.

 Codziennie nasze biało–czerwone barwy napełniają nas dumą. A dziś w tym szczególnym dniu wywieśmy biało–czerwone flagi na naszych domach – zachęca Prezydent.

Polski rząd pielęgnuje kontakty z Polonią i Polakami żyjącymi za granicą na wiele sposobów, m.in. poprzez wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i o Polsce, umacnianie polskiej tożsamości i zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej, wzmacnianie środowisk polskich za granicą, wspieranie powrotów Polaków do kraju oraz tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia, a także wielopłaszczyznowy rozwój kontaktów z Polską.

Od 2 maja 2002 roku obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Sejm z inicjatywy Senatu. Jak zapisano w ustawie z 20 marca 2002 roku, to święto jest obchodzone w dowód uznania "wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy Krajowi w najtrudniejszych momentach".

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym ustanowionym na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. To jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce.

Monitor
www.prezydent.pl

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----