----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Nieoficjalne święto marihuany obchodzone jest 20 kwietnia i ma już za sobą ponad 50-letnią historię. Dzień ten stał się symbolem coraz bardziej powszechnej kultury konopi indyjskich.

Na temat pochodzenia symbolu powstało wiele mitów. Liczby tej doszukiwano się m.in. piosence „Rainy Day Women ♯12 & 35” Boba Dylana oraz dacie urodzin Adolfa Hitlera. Miała być to również liczba związków chemicznych zawartych w marihuanie lub pora na tea time w Holandii, a także artykuł kalifornijskiego kodeksu karnego odnoszącego się do przestępstw związanych z marihuaną, czy też kod radiowy używany przez policjantów do zgłaszania tego typu czynów. (za wikipedia)

Oryginalna historia pochodzenia 420 zaczęła się w 1971 roku, kiedy grupa pięciu uczniów szkoły San Rafael w Kalifornii, określanych jako Walldos, za pomocą kodu „420” umawiało się o godz. 16:20 przy pomniku Louisa Pasteura na wspólne palenie marihuany oraz poszukiwanie roślin konopi, które rzekomo rosły na plantacji nieopodal. Grupa wybrała tę godzinę, ponieważ wtedy zwykle kończyły się zajęcia. Na początku używali kodu 4:20 Louie”, ale wkrótce został on skrócony do samego „420”. Mijając się na szkolnym korytarzu wystarczyło skinąć głową i zapytać: „four twenty?” i wszystko było jasne. Wkrótce slangowe określenie znane było większości uczniów, a później rozprzestrzeniło na miejscową scenę muzyczną, dzięki znajomościom członków Walldos z zespołem Grateful Dead. Do światowej popularności 420 przyczynił się festiwal Hemp Tour, który dzięki zaangażowaniu Walldos zaczął towarzyszyć koncertom Grateful Dead, gdzie również rozpoczęto sprzedaż naszywek i plakatów z symbolem 420.

Po 51 latach od palenia pierwszych skrętów pod pomnikiem Louiego, 420 i 20 kwietnia stały się uniwersalnym symbolem palaczy marihuany.

Legalizacja

Rekreacyjne palenie marihuany jest obecnie legalne w 19 stanach i Waszyngtonie.

W 1996 roku Kalifornia stała się pierwszym stanem, który zatwierdził stosowanie medycznej marihuany. Kolorado i Waszyngton były pierwszymi, które zatwierdziły sprzedaż rekreacyjnej marihuany w 2012 roku, otwierając furtkę dla szerszego przemysłu detalicznego.

Illinois zalegalizowało rekreacyjne użycie marihuany 1 stycznia 2020 roku.

Rekordowa sprzedaż

Rynek marihuany w Illinois wydaje się ponownie odbijać, po dwóch miesiącach spadku. W marcu sprzedaż marihuany w stanie osiągnęła prawie 131 milionów dolarów. To drugi najwyższy miesięczny wynik odnotowany od momentu legalizacji marihuany rekreacyjnej w 2020 roku.

W zeszłym miesiącu użytkownicy marihuany ze stanu wydali prawie 90.4 milionów dolarów, podczas gdy ok. 40.6 milionów pochodziło od gości spoza stanu. W marcu sprzedano łącznie 3,007,699 produktów z marihuany. Liczby te nie obejmują medycznych produktów z konopi indyjskich, które są zgłaszane osobno.

Podczas gdy Illinois pobiło swój roczny rekord sprzedaży marihuany – osiągając 1.4 miliarda dolarów w 2021 roku, sprzedaż nieznacznie spadła w styczniu i lutym, po rekordowym grudniu ubiegłego roku.

Dzięki zeszłorocznej sprzedaży Illinois wygenerowało prawie 100 milionów dolarów więcej przychodu z podatków ze sprzedaży marihuany niż ze sprzedaży alkoholu w 2021 roku – jak wynika z danych stanowych.

Nie jest jasne, jakie czynniki mogły się przyczynić do spadku odnotowanego w dwóch pierwszych miesiącach tego roku lub odbicia w marcu.

22 marihuana

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----