----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

18 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

W ramach niedawno uchwalonego budżetu stanowego Illinois zawiesi swój 1% podatek od artykułów spożywczych, ale nowy raport pokazuje, że może to nie być najlepsze rozwiązanie.

Gubernator J.B. Pritzker zaproponował jednoroczne zawieszenie 1% podatku spożywczego. Demokraci w stanie Illinois zatwierdzili budżet, który obejmuje tę tymczasową redukcję. Z raportu Tax Foundation wynika jednak, że wyeliminowanie podatku spożywczego nie pomaga rodzinom o niskich dochodach i daje jedynie niewielką ulgę rodzinom o średnich dochodach.

„To nie jest najlepsze rozwiązanie” – powiedział Jared Walczak z Tax Foundation. „W ten sposób podważany jest dobry, dość stabilny i dość ekonomiczny, neutralny podatek”.

Walczak stwierdził, że lepszym rozwiązaniem może być udzielenie jednorazowego kredytu, który mógłby pomóc najbiedniejszym gospodarstwom domowym zaoszczędzić na zobowiązaniach podatkowych.

Polityka roku wyborczego

Republikanie z Illinois skrytykowali zawieszenie podatku od artykułów spożywczych Pritzkera, nazywając to polityką roku wyborczego.

„Najbardziej niefortunne w planie budżetowym demokratów jest to, że mamy teraz możliwość zapewnienia trwałej ulgi podatkowej dla mieszkańców Illinois, ale zamiast tego demokraci decydują się zapewnić jednorazowe czeki i inne tymczasowe ulgi tuż przed wyborami, które wygasają zaraz po wyborach” – powiedział w oświadczeniu przywódca mniejszości w Senacie Dan McConchie.

Część budżetu Illinois, którą demokraci zatwierdzili, to ulgi podatkowe dla rodzin, w tym jednorazowa ulga podatkowa w wysokości 100 USD, do 300 USD na tymczasowy zwrot podatku od nieruchomości oraz kredyty dla rodzin o niskich dochodach.

Trzynaście stanów obecnie opodatkowuje artykuły spożywcze, a wśród nich tylko trzy naliczają podatki są według zwykłej stawki bez zapewniania jakiegoś rodzaju ulgi podatkowej dla artykułów spożywczych.

„Trudno zmienić publiczne postrzeganie opodatkowania artykułów spożywczych” – powiedział Walczak. „W stanach, w których artykuły spożywcze są opodatkowane, polityka ta nie zawsze jest postrzegana jako kontrowersyjna, ponieważ uważa się to za normę, przynajmniej do czasu, gdy decydenci nie zaczynają agitować za zmianą. Ale w stanach, gdzie artykuły spożywcze są zwolnione lub opodatkowane według preferencyjnej stawki, odwrócenie tej sytuacji prawdopodobnie spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem, chyba że społeczeństwo zostanie przekonane o potencjalnych korzyściach”.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----