Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Popularność energii słonecznej w Illinois rośnie, pomimo przeszkód, w tym niechęci lokalnych władz czy ograniczonego finansowania.

Program stanowy FEJA (Future Energy Jobs Act) - finansowany z miesięcznych opłat za rachunki za prąd - wszedł w życie w 2017 r. Nie tylko zapewnił kontrowersyjne wsparcie finansowe dla elektrowni atomowych, ale także około 230 milionów dolarów rocznie na opłacenie instalacji paneli słonecznych.

W myśl prawa stanowego do 2025 r. 25% energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Energia uzyskiwana ze słońca, wiatru i innych źródeł stanowi obecnie jedynie około 4% produkcji, a reszta pochodzi z elektrowni atomowych i zasilanych gazem i węglem. Przy już przydzielonych subsydiach z programu FEJA istnieją obawy, że przez najbliższe lata trudno będzie uzyskać finansowanie na program rozwoju energii z paneli słonecznych. Ponadto federalne zachęty podatkowe będą mniejsze po tym roku.

Z tych powodów niektórzy stanowi ustawodawcy popierają propozycję o nazwie “Ścieżka do 100” (Path to 100), która zapewniłaby zwiększone finansowanie w przyszłości i która z pewnością będzie przedmiotem debaty w Springfield w tym i następnym roku. Proponowana ustawa Clean Energy Jobs Act dotycząca tworzenia miejsc pracy w sektorze energii ze źródeł odnawialnych rozszerzyłaby również nakłady na ten cel, ale kosztem zwiększenia rachunków konsumentów za prąd.

Na razie zwolennicy twierdzą, że przemysł solarny przeżywa boom w Illinois. Wspierają go wielkie sieci handlowe. Target ogłosił plany dotyczące instalacji paneli słonecznych na dachach swoich 500 lokalizacjach w całym kraju do 2020 r. i farmy wiatrowej w Illinois.

W ubiegłym roku Walmart ogłosił plany instalacji systemów słonecznych w 21 lokalizacjach w Illinois. W tym tygodniu sieć handlowa złożyła również pozew przeciwko Tesla Inc., twierdząc, że wadliwa instalacja paneli słonecznych na dachach sklepów w całym kraju była przyczyną siedmiu pożarów w ostatnich latach, zmuszając detalistę do odłączenia 244 systemów solarnych.

W ramach stanowego programu planowana jest budowa farm słonecznych. Jedna ma powstać w Marengo na obszarze 235 akrów. Inwestycja ma kosztować 30 milionów dolarów.

Illinois odstaje pod względem produkcji energii słonecznej od większości stanów, ale przeciętne gospodarstwo domowe zużywa mniej prądu w porównaniu do innych stanów. 40-megawatowa elektrownia będzie zasilać około 6,000 domów - szacuje Solar Energy Industries Association.

Znaczna część pieniędzy od stanu zostanie przeznaczona na publiczne projekty solarne. Zwykle duże pola paneli słonecznych zbudowane przez prywatnego dewelopera następnie są przeznaczane do subskrypcji właścicielom domów i firm. Ci klienci otrzymają z kolei subsydia od stanu na obniżenie rachunków za prąd. Dzięki temu ludzie mieszkający z dala od farmy słonecznej - na przykład ktoś z kondominium w Chicago - otrzyma pomoc w opłacie za energię słoneczną.

Jedną z firm, które chcą uzyskać część tych pieniędzy, jest Pivot Energy, firma zajmująca się rozwojem energii słonecznej z siedzibą w Denver, która otrzymała kontrakty na 11 międzyspołecznych projektów słonecznych na terenie całego stanu. Każdy z nich zostanie zbudowany na terenie farm, a ta najbliżej Chicago znajduje się w Kankakee. Każda ma generować maksymalnie 2 megawaty, głównie do domów.

Kontrakty zostały przydzielone w kwietniu, firmy zajmujące się energią słoneczną finalizują swoje plany i próbują pozyskać klientów. Oczekuje się, że większość projektów solarnych zostanie ukończona dopiero w przyszłym roku.

Trwają także liczne projekty ukierunkowane na jednego klienta, takiego jak firma lub szkoła. Projekty te zwane “behind the meter” znajdują się na ogół na dalszym etapie.

Jedną z przeszkód, na które powołują się deweloperzy energii słonecznej, są wysokie szacunki opłat dla elektrowni ComEd za podłączenie instalacji do sieci. Często są dwa do trzech razy większe niż w innych stanach, w niektórych przypadkach suma dochodzi do ponad $600,000 - powiedział Garrett Peterson, wiceprezes Pivot Energy.

Wiceprezes ComEd ds. strategii i polityki energetycznej, Scott Vogt, zauważa, że koszty połączenia różnią się znacznie w zależności od lokalizacji. Większość dużych projektów słonecznych planowanych jest na obszarach wiejskich, na których grunty są tanie, ale Vogt powiedział, że przesyłanie tej energii elektrycznej do miast kosztuje więcej.

„To wyzwanie, przed którym stoimy… jak zintegrować to tak tanio, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie naszą niezawodność” - powiedział. „To coś, czego nie robiliśmy i uczymy się. Energia słoneczna startuje, ale zaczynamy praktycznie od zera”.

Vogt porównał istniejącą sieć energetyczną do drzewa, a liście na górze, reprezentujące duże elektrownie, zasilają korzenie poniżej. Ale z mniejszymi generatorami słonecznymi powstającymi w stanie, system musi stać się bardziej podobny do bluszczu, aby energia mogła przepływać do i z dowolnego punktu. „To bardzo skomplikowany, zawiły proces i trwa znacznie dłużej, niż ktokolwiek przewidywał” - dodał.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie grup biznesowych i AARP oszacowano, że stanowy program FEJA będzie kosztować konsumentów $4.6 miliarda w wyższych stawkach za prąd do 2027 r. Oprócz pomocy w opłaceniu energii odnawialnej, znaczna część tych kosztów zostanie przeznaczona na utrzymanie dwóch elektrowni atomowych Exelon w Clinton oraz Quad Cities. Przedstawiciele Exelon powiedzieli, że fundusze są potrzebne, aby uratować setki miejsc pracy i zachować zakłady.

Na rachunku z ComEdu za prąd wyszczególnione są te wydatki jako “Renewable Portfolio Standard”. Jak oszacował ComEd, przeciętne gospodarstwo domowe płaci około $14 rocznie, aby pomóc w finansowaniu programów energii odnawialnej, w tym energii słonecznej.

 

Powiat Cook zachęca do instalowania paneli solarnych

W tym celu nawiązano współpracę z Midwest Renewable Energy Association (MREA) i Citizens Utility Board. W ramach programu Solarize Chicagoland mieszkańcy powiatu Cook, DuPage, Kane i Will będą mieli dostęp do energii słonecznej.

Celem programu jest znaczne obniżenie kosztów instalacji solarnej w domach. Im więcej osób będzie w nim uczestniczyło, tym niższe będą ceny dla uczestników.

Po zakupie przez członków grupy łącznie 50 kW, wszyscy otrzymują dodatkową obniżkę ceny. Podobnie jest w przypadku nabycia 150 kW i 250 kW. Największa redukcja cen oferowana jest powyżej 500 kW.

Więcej informacji na temat programu Solarize Chicagoland można uzyskać podczas organizowanych spotkań w ramach Solar Power Hour. Harmonogram znajduje się na stronie www.solarizechicagoland.com.

Mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatną wycenę instalacji paneli słonecznych. Do programu można się zgłaszać do 30 września 2019 r.

Specjalne ceny w ramach tego programu będą dostępne dla co najmniej 150 właścicieli domów. Pozostali będą się mogli wpisać na listę oczekujących.

Można także w tej sprawie skontaktować się z Christiną Uzzo z Citizens Utility Board - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 312-292-5871.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: