----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Federalni urzędnicy poinformowali, że epidemia salmonelli, w wyniku której w całym kraju zachorowały 652 osoby, w tym 37 w Illinois, powiązana była ze świeżą cebulą.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom twierdzą, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie wyższe. Nie zgłoszono żadnych zgonów, ale w całym kraju hospitalizowano 129 osób.

Infekcje były zgłaszane w okresie od 31 maja do 30 września w 37 stanach. Wśród osób, które dostarczyły informacji o swojej chorobie – 145 z 193 – wszyscy wymienili jedzenie surowej cebuli lub potraw prawdopodobnie zawierających surową cebulę, zanim zachorowali. Według CDC, kilka osób jadło w tej samej restauracji.

Chociaż śledztwo jest w dalszym ciągu w toku, federalni urzędnicy twierdzą, że czerwona, biała i żółta cebula importowana z Chihuahua w Meksyku i dystrybuowana przez ProSource Inc. zostały powiązane z wybuchem epidemii.

Firma ProSource Inc. (znana również jako ProSource Produce, LLC) z Hailey, Idaho, zgodziła się dobrowolnie wycofać czerwoną, żółtą i białą cebulę importowaną z Chihuahua w Meksyku z datami importu od 1 lipca do 27 sierpnia, wynika z informacji Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków. Cebula była sprzedawana do restauracji i sklepów spożywczych w całym kraju.

Chociaż cebula była ostatnio importowana 27 sierpnia, może być przechowywana do trzech miesięcy i nadal znajdować się w wielu domach i firmach. Konsumenci nie powinni jeść cebuli importowanej z Chihuahua w Meksyku i dystrybuowanej przez ProSource Inc. – ani jej sprzedawać. Urzędnicy ds. zdrowia zalecają wyrzucanie nieoznakowanej całej czerwonej, białej lub żółtej cebuli.

Po usunięciu produktów należy wyczyścić wszelkie powierzchnie lub pojemniki, które miały kontakt z cebulą, używając gorącej wody z mydłem, zgodnie z informacjami CDC. Urzędnicy nadal badają, czy inne cebule lub dostawcy są powiązani z epidemią.

Każda osoba doświadczająca objawów salmonelli, które obejmują biegunkę, wysoką gorączkę, wymioty i odwodnienie, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy zwykle zaczynają się do sześciu dni po spożyciu skażonej żywności, a większość osób wraca do zdrowia bez pomocy lekarskiej w ciągu tygodnia.

jm