----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Epidemia salmonelli w USA, która wybuchła w ubiegłym miesiącu, rozprzestrzeniła się już na 36 stanów, a zakażonych zostało prawie 600 osób.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom w dalszym ciągu twierdzą, iż przyczyną epidemii jest „nieznane źródło żywności”, ale do tej pory nie wycofano ze sprzedaży żadnych produktów spożywczych.

Do ubiegłego czwartku według danych CDC zachorowały 592 osoby, a 116 zostało hospitalizowanych z powodu infekcji. Faktyczna liczba chorych jest prawdopodobnie znacznie wyższa, a epidemia może nie ograniczać się tylko do stanów, w których potwierdzono przypadki zachorowań.

„Dzieje się tak, ponieważ wiele osób wraca do zdrowia bez korzystania z opieki medycznej i nie poddaje się testom na salmonellę. Poza tym niedawne choroby mogły jeszcze nie zostać zgłoszone, ponieważ ustalenie, czy dany przypadek jest częścią epidemii zajmuje zwykle od 3-4 tygodni” – twierdzą przedstawiciele CDC.

Stanowi i lokalni urzędnicy zdrowia publicznego przeprowadzają rozmowy z ludźmi na temat żywności, którą jedli, zanim zachorowali. Agencja analizuje dane, ale „nie zidentyfikowała konkretnego produktu spożywczego jako potencjalnego źródła tej epidemii”.

Pod koniec września CDC poinformowało, że tajemnicza epidemia salmonelli rozprzestrzeniła się na 29 stanów i zainfekowała 279 osób. Teksas i Oklahoma były miejscami najbardziej dotkniętymi epidemią w tamtym czasie. Te dwa stany nadal prowadzą w ilości zachorowań: całkowita liczba infekcji w Teksasie wzrosła do 149, a w Oklahomie do 92. Inne stany o najwyższej liczbie infekcji to: Wirginia (54), Maryland (45) oraz Illinois (34).

W wyniku zakażenia pałeczkami Salmonelli dochodzi zwykle do zatrucia pokarmowego, a najczęstsze objawy to: biegunka, gorączka, bóle brzucha, wymioty, nudności, bolesne skurcze jelit.

„Objawy zwykle zaczynają się od sześciu godzin do sześciu dni po zakażeniu i trwają od czterech do siedmiu dni. Jednak u niektórych osób objawy nie pojawiają się nawet przez kilka tygodni po zakażeniu, a inni doświadczają objawów przez kilka tygodni” – poinformowało CDC. „Szczepy Salmonelli mogą powodować infekcje moczu, krwi, kości, stawów lub układu nerwowego (płynu mózgowo-rdzeniowego i mózgu) i prowadzić do ciężkiego przebiegu choroby”.

Każdego roku w USA dochodzi do 1.35 miliona zakażeń salmonellą, w tym ok. 26,500 hospitalizacji i średnio 420 zgonów – wynika z informacji CDC.

jm