----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Evanston jest pierwszym miastem w USA, które przyznało czarnoskórym mieszkańcom odszkodowania za przeszłą dyskryminację i utrzymujące się skutki niewolnictwa.

Rada Miejsca w poniedziałek zatwierdziła stosunkiem głosów 8 do 1 zobowiązanie do rozdysponowania 10 milionów dolarów w okresie najbliższych 10 lat, z czego 400,000 ma zostać przeznaczone dla uprawnionych gospodarstw domowych. Każde takie kwalifikujące się gospodarstwo domowe może otrzymać 25,000 dolarów, a pieniądze mają zostać wykorzystane na naprawy domów, zaliczki na zakup nieruchomości lub pomoc w spłacie kar i odsetek kredytów hipotecznych.

Pieniądze mają pochodzić z podatków ze sprzedaży rekreacyjnej marihuany.

Wiele organizacji społecznych w całym kraju rozważa zapewnienie podobnych odszkodowań. W Evanston, oprócz dochodów z 3% podatku od sprzedaży rekreacyjnej marihuany, niewielka część pieniędzy pochodzi z prywatnych darowizn.

Kwalifikujący się mieszkańcy musieli mieszkać lub być bezpośrednim potomkiem osoby czarnoskórej, która mieszkała w Evanston w latach 1919-1969 lub bezpośredniego potomka tej osoby, która padła ofiarą dyskryminacji w zakresie mieszkalnictwa z powodu zarządzeń, obowiązujących zasad lub praktyk miejskich. Kwalifikują się również mieszkańcy, którzy doświadczyli dyskryminacji ze względu na politykę lub praktyki miasta po 1969 roku.

„To jest przeznaczone dla dyskryminowanej czarnej społeczności, która została poszkodowana przez miasto Evanston w kwestii polityki mieszkaniowej” – powiedziała radna Robin Rue Simmons, sugerując jednocześnie, że pieniądze to dopiero początek naprawiania krzywd z przeszłości.

„Wszyscy wiemy, że droga do zadośćuczynienia i sprawiedliwości społecznej dla czarnych mieszkańców będzie pracą całego pokolenia” – powiedziała. „Będzie wiele programów i inicjatyw, oraz więcej funduszy”.

W całym kraju inne społeczności i organizacje rozważają zapewnienie reperacji. Wysiłki, o których mówiło się od lat, nabrały tempa po zabójstwie George’a Floyda w maju ubiegłego roku. Prezydent Joe Biden wyraził nawet poparcie dla utworzenia federalnej komisji ds. reperacji, propozycji, która pozostawała w Kongresie przez dziesięciolecia.

jm