Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gorąco będzie do końca tygodnia, a słupki rtęci mogą przekroczyć 100 stopni Fahrenheita. Ostatnio taki odczyt odnotowano w Chicago 4 lipca 2012 roku. Władze miejskie apelują, aby nie lekceważyć ostrzeżeń przed wysokimi temperaturami.

Z prognoz Krajowego Centrum Meteorologicznego wynika, że od czwartku do soboty temperatura odczuwalna (tzw. heat index), za sprawą wysokiej wilgotności powietrza, może przekroczyć 110 st. F. Ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami obowiązywać będzie od południa w czwartek do 7.00 wieczorem w sobotę.

Na piątek jest prognozowany odczyt od 95 do 100 stopni F. Tymczasem rekord dla 19 lipca wynoszący 101 stopni F. został odnotowany w 1930 r. W sobotę temperatura wzrośnie do 98 st. F. Nie powinien zostać więc pobity rekord z 20 lipca 1980 r. - czyli 101 st. F.

Fala upałów ma się zakończyć w niedzielę, bo na ostatni dzień tygodnia synoptycy zapowiadają 85 st. F. Ulgę od gorącej masy powietrza przyniesie wiatr, który zmieni kierunek z południowego na północny.

W całym powiecie Cook uruchomione zostały tzw. cooling centers, czyli ochładzane pomieszczenia dla potrzebujących, często ludzi nieposiadających w domu klimatyzacji.

Na stronie https://www2.illinois.gov/sites/KeepCool/SitePages/CoolingCenters.aspx można znaleźć lokalizację placówek dostępnych w Chicago i na przedmieściach powiatu Cook.

Władze miejskie apelują, żeby nie lekceważyć ostrzeżeń przed wysokimi temperaturami. Lekarze przypominają, że upał jest najbardziej szkodliwy dla małych dzieci, starszych i chorych przewlekle.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci w zaparkowanym na słońcu samochodzie – takie apele podnoszone są od lat każdego lata. Co roku w takich sytuacjach dochodzi do śmierci dzieci. Należy także zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu.

Znaczący wzrost temperatury powietrza może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu – alarmują lekarze. Upał może spowodować udar.

Lekarze zwracają uwagę, że szczególnie w upalne dni nie można lekceważyć takich objawów jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Jak wykazały badania naukowców, prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas upałów ilość zgonów wzrasta o 30 procent. Do zwiększonego ryzyka dochodzi przede wszystkim w momencie przegrzania się organizmu, który broniąc się przed upałem, wydala z siebie duże ilości potu, a wraz z nim niezbędne składniki mineralne.

Uzupełnienie ich do odpowiedniego poziomu pozwala zapewnić prawidłowe warunki dla funkcjonowania organizmu i stanowi klucz do zapobiegania zgonom z powodu przegrzania.

Upały najbardziej wpływają na zaostrzenie dolegliwości ze strony układu krążenia. Szczególnie narażone na upały są osoby starsze z chorobami sercowo-naczyniowymi. Negatywny wpływ na wydolność układu krążenia ma praca i przebywanie w podwyższonej temperaturze otoczenia, jazda w korkach w nieklimatyzowanych samochodach i zatłoczonych, dusznych autobusach, a także nagłe zmiany temperatur – na przykład wychodzenie na nagrzaną słońcem ulicę po pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu.

"Nawadniajmy organizm, jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu, w godzinach południowych i popołudniowych. Pamiętajmy o lekkich przewiewnych ubraniach i nakryciu głowy" - radzą lekarze.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location