----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator J.B. Pritzker podpisał w czwartek ustawę, która pozwoli farmaceutom w stanie przepisywać hormonalne środki antykoncepcyjne.

Nowe prawo, które wejdzie w życie w styczniu, wymaga od farmaceutów uzyskania odpowiedniego szkolenia, które będzie obejmowało udzielanie porad pacjentom oraz zalecanie odpowiednich badań.

„Wierzymy, że planowanie rodziny i ochrona zdrowia reprodukcyjnego to osobiste wybory, które nigdy nie powinny być ograniczane przez status ekonomiczny lub społeczny” – powiedziała senator Melinda Bush, sponsorka ustawy.

Plany ubezpieczeniowe, w tym Medicaid, które płacą za środki antykoncepcyjne przepisane przez lekarzy, będą również obejmować środki bezpośrednio od farmaceuty po 1 stycznia 2022 roku.

Illinois będzie 16. stanem w kraju, który pozwoli farmaceutom z dodatkowym szkoleniem, przepisywać hormonalne środki antykoncepcyjne, nawet bez wcześniejszej wizyty u lekarza.

Doktor Michelle Brown reprezentująca American College of Obstetricians and Gynecologists powiedziała, że bariery w uzyskaniu nowej recepty lub uzupełnienia obejmują brak ubezpieczenia lub wybranego lekarza oraz trudności w umawianiu się na wizytę lub znalezieniu niezawodnego transportu. „Przełamujemy te bariery, aby pomóc kobietom uzyskać dostęp do leków, których potrzebują, aby pomóc im kontrolować ich przyszłość reprodukcyjną”.

jm