FBI i IRS w walce z oszustwami dotyczącymi bezrobocia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wraz z rosnącą liczbą raportów dotyczących oszustw związanych z zasiłkami dla bezrobotnych, Illinois nawiązało współpracę z FBI w celu stworzenia grupy zadaniowej, mającej za zadanie walkę z tym zjawiskiem.

Prokurator Generalny Kwame Raoul ogłosił w piątek powołanie grupy zadaniowej, w skład której wchodzą: Department of Employment Security, Department of Revenue, U.S. Department of Labor Office of Inspector General oraz policja stanowa i IRS. Utworzenie grupy zadaniowej pozwoli federalnym, stanowym i lokalnym organom ścigania na dzielenie się zasobami i współpracę w momencie, gdy stan zamierza wypowiedzieć wojnę powszechnym oszustwom – poinformował Kwame w piątkowym komunikacie.

Z danych stanowej agencji ds. bezrobocia wynika, iż stan otrzymał ponad 350,000 fałszywych wniosków od 1 marca ubiegłego roku.

Wraz z nową rundą zasiłków dla bezrobotnych zawartą w pakiecie pomocowym wartości 900 miliardów dolarów, skala problemu prawdopodobnie wzrośnie, a kolejni oszuści będą próbowali skorzystać z pomocy dla bezrobotnych – powiedziała pełniąca obowiązki dyrektora IDES, Kristin Richards.

„W czasie, gdy ten masowy schemat oszustw przekierował cenne roboczogodziny i zasoby, które departament mógłby lepiej wykorzystać do pomocy wnioskodawcom, IDES jest zaangażowane w proces wykrywania i zamykania tych spraw i zamierza w dalszym ciągu wspierać wysiłki organów ścigania mające na celu znalezienie oszustów odpowiedzialnych za te przestępstwa” – poinformowała w wydanym komunikacie prasowym.

Agencja stwierdziła, że wzrost liczby oszustw związanych z bezrobociem jest prawdopodobnie spowodowany dużymi wyciekami danych i nie jest wynikiem jakichkolwiek naruszeń systemu stanowego. Wcześniejsze naruszenia, w tym to z 2017 r. z udziałem Equifax, ujawniły dane osobowe milionów osób, w tym imiona i nazwiska, numery ubezpieczenia społecznego, numery praw jazdy, daty urodzenia, adresy i informacje o kartach kredytowych.

Osoby, które otrzymają listy od stanowej agencji ds. bezrobocia z informacją o złożeniu roszczenia pod ich nazwiskiem, powinny niezwłocznie zgłosić to na stronie internetowej IDES lub dzwoniąc pod numer 800-814-0513.

Urzędnicy dodają, że osoby, które uważają, że bezpieczeństwo ich danych osobowych zostało naruszone, powinny monitorować swoje raporty kredytowe, poprosić o przesyłanie ostrzeżeń o możliwych oszustwach, kontaktując się z jednym z trzech największych krajowych biur kredytowych, zamrozić swoje raporty kredytowe oraz przeglądać i monitorować wszystkie konta finansowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

jm