----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Agencja wydała ostrzeżenie dotyczące możliwych zbrojnych protestów w stolicach wszystkich 50 stanów oraz w Waszyngtonie w dniach poprzedzających inaugurację prezydenta-elekta, Joe Bidena.

Wewnętrzny biuletyn FBI ostrzegał, że ogólnokrajowe protesty mogą rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu i trwać do inauguracji Bidena, która odbędzie się 20 stycznia.

„Zbrojne protesty planowane są we wszystkich 50 stolicach stanów od 16 stycznia do co najmniej 20 stycznia oraz na Kapitolu od 17 do 20 stycznia” – poinformował jeden z urzędników na temat treści biuletynu. Urzędnicy nie byli upoważnieni do publicznego komentowania i udzielili informacji pod warunkiem zachowania anonimowości.

FBI opublikowało co najmniej jeszcze jeden biuletyn (trafiają one do organów ścigania w całym kraju) przed zamieszkami w ubiegłym tygodniu. 29 grudnia dokument ostrzegał o potencjalnych zbrojnych demonstracjach wymierzonych w legislaturę.

Generał Daniel Hokanson, szef Biura Gwardii Narodowej, powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że gwardia przygląda się bacznie problemom w całym kraju.

„Obserwujemy wydarzenia w całym kraju, aby mieć pewność, że monitorujemy sytuację i nasi członkowie w każdym stanie ściśle współpracują z organami ścigania, zapewniając wszelkie możliwe wsparcie”.

Do zamieszek doszło po tygodniach internetowych nawoływań do przemocy w Waszyngtonie u schyłku prezydentury Donalda Trumpa. Tweet, w którym prezydent obiecał, że wydarzenia w środę będą „szalone”, podsycił „trwający od miesiąca szał podżegnania i zachęty do przemocy wobec ustawodawców” – według grupy badawczej, który śledzi aktywność ekstremistów w internecie. W sobotę grupa wywiadowcza SITE ostrzegła, że atak na Kapitol ośmielił popierających Trumpa ekstremistów.

„Bez względu na to, jak to się wszystko potoczy, to dopiero początek” – napisał jeden z użytkowników na forum dyskusyjnym, jak wynika z raportu.

jm