----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na podawanie przypominającej dawki szczepionki na Covid-19 wszystkim dorosłym obywatelom USA. Zgoda dotyczy trzeciej dawki dla osób pierwotnie zaszczepionych Moderną bądź Pfizerem i drugiej dawki dla osób, które przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Identyczną rekomendację, będącą potwierdzeniem stanowiska FDA przedstawiły w piątek Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Dotychczas przypominające dawki szczepionki otrzymywały w USA osoby powyżej 65. roku życia, osoby zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19 i osoby, które racji wykonywanego zawodu są szczególnie narażone na chorobę – lekarze czy sprzedawcy mający bezpośredni kontakt z klientem.

Jaka szczepionka przypominająca?

FDA wydała teraz zgodę na używanie jako boosterów dwóch szczepionek spośród trzech dostępnych na rynku – chodzi o Pfizer/BioNTech i Modernę. Zgodnie z nowymi zaleceniami dawka przypominająca jest podawana w USA po upływie co najmniej sześciu miesięcy od uzyskania statusu osoby w pełni zaszczepionej – w przypadku szczepienia Pfizerem lub Moderną. Dla szczepionki J&J ten okres wynosi 2 miesiące. W październiku tego roku CDC zezwoliło na podawanie drugiej dawki przypominającej preparatem Johnson&Johnson. Niektórzy medycy biorący wówczas udział w panelu CDC powiedzieli, że woleliby, aby odbiorcy J&J otrzymali dawkę przypominającą produkcji konkurencyjnych firm. Te twierdzenia bazują na badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH). Wynika z nich, że osoba, która przyjmie dwie dawki szczepionki Johnson & Johnson może po drugiej, czyli przypominającej dawce, liczyć na czterokrotnie większą liczbę przeciwciał. Jeżeli ta sama osoba przyjmie dawkę przypominającą Moderny, wówczas poziom przeciwciał wzrośnie o 76 razy.

Poszczególne stany robiły to wcześniej

Jeszcze przed federalną zgodą na szczepienie dorosłych Amerykanów dawką przypominającą, wcześniej na własną rękę robiły to władze co najmniej 10 stanów, nie czekając na decyzję FDA. Dotychczas około 34.5 miliona osób otrzymało w Stanach Zjednoczonych dawkę przypominającą szczepionki firm Pfizer, Moderna lub Johnson & Johnson. W Illinois oficjalnie zatwierdzono trzecią dawkę w piątek, po decyzji FDA i CDC.

Szczepienia w USA

Do soboty rano w Stanach Zjednoczonych podano łącznie 449,955,588 dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, rozprowadzono ponad 567 mln dawek - poinformowały amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób. W USA podano ponad 169 milionów dawek szczepionki firmy Moderna, ponad 258 milionów dawek szczepionki firmy Pfizer i ponad 16 milionów dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson. Sześćdziesiąt milionów Amerykanów pozostaje niezaszczepionych.

Covid po trzeciej dawce

Izrael opublikował oficjalne dane dotyczące zakażeń i hospitalizacji wśród osób, które otrzymały dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Infekcje wystąpiły u 0.26 proc osób. Do 12 listopada trzecią dawką szczepionki przyjęło w Izraelu ponad 4 mln osób. Koronawirusem zaraziło się 10 tys. 600 z nich. Odsetek osób zaszczepionych trzema dawkami wymagających hospitalizacji ze względu na ciężki przebieg choroby jest śladowy, mieszczący się w granicy błędu statystycznego. Wynosi 0.00057 proc.

fk