----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Wirusy nieustannie zmieniają się poprzez mutacje, w wyniku których powstają nowe warianty - starają się je monitorować naukowcy i eksperci ds. zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła system nazewnictwa, aby ułatwić publiczną dyskusję na temat wariantów Covid-19.

Wszystkie wirusy, w tym SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19, zmieniają się w czasie. Większość zmian ma niewielki lub żaden wpływ na właściwości wirusa. Jednak niektóre mogą mieć wpływ na właściwości wirusa, takie jak łatwość jego rozprzestrzeniania się, powiązany przebieg choroby lub działanie szczepionek, leków terapeutycznych, narzędzi diagnostycznych czy innych środków zdrowia publicznego i społecznego.

WHO we współpracy z ekspertami z całego świata, władzami poszczególnych krajów, instytucjami i naukowcami monitoruje i ocenia ewolucję SARS-CoV-2 od stycznia 2020 r. Pod koniec 2020 r. pojawiły się warianty, które stwarzały zwiększone ryzyko dla globalnego zdrowia publicznego i skłoniły do scharakteryzowania konkretnych wariantów, aby nadać priorytet globalnemu monitorowaniu i badaniom, a ostatecznie poinformować o trwającej reakcji na pandemię COVID-19.

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois wymienia warianty koronawirusa, które zostaly określone jako "budzące niepokój". Według najnowszych danych, zaktualizowanych 26 lipca, oryginalna Alfa nadal stanowi większość przypadków, z 6,973 przypadkami z ogólnej liczby 10,886. Następny jest wariant Gamma z 2,641 przypadkami, a potem wariant Delta – 636.

Naukowcy intensywnie pracują, aby dowiedzieć się więcej o cechach wszystkich wariantów, przede wszystkim na temat tego, czy mogą powodować cięższy przebieg choroby i w jakim stopniu chronią przed nimi opracowane już szczepionki.

Dodatkowo Centra Kontroli i Prewencji Chorób mają kategorię wariantów powodujących znaczne skutki, które klasyfikuje się jako niepowodzenie diagnostyki, mniejszą skuteczność szczepionek czy nieproporcjonalnie dużą liczbę przypadków. Jak dotąd żaden wariant nie osiągnął tego poziomu.

Aktualną listę wariantów Światowej Organizacji Zdrowia można monitorować na stronie: www.who.int/en/activities/tracking-SARS-CoV-2-variants

Warianty

Alfa

Po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, później w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2020, wariant Alfa jest uważany za „budzący obawy” (variant of concern) w kategorii CDC, które zauważyło, że może wiązać się z ciężkim przebiegiem choroby w oparciu o wskaźniki hospitalizacji i śmiertelności.

Beta

Po raz pierwszy zidentyfikowany w Republice Południowej Afryki, wykryty w USA pod koniec stycznia 2021. Jest również na liście wariantów budzących obawy CDC.

Delta

Po raz pierwszy zdiagnozowany w Indiach, w USA wykryty w marcu 2021 roku. Przez CDC uznany za wariant bardziej zaraźliwy. Naukowcy uważnie obserwują wariant Delta w miarę jego dalszego rozprzestrzeniania się.

Doktor Emily Landon, główny epidemiolog na University of Chicago, powiedziała niedawno, że wariant Delta jest „jeszcze bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa”, ale stanowe wysiłki na rzecz szczepień powinny być w stanie ograniczyć jego emisję.

Delta plus

Odmiana, która została określona jako „Delta plus”, staje się coraz bardziej popularna. Została podobno wykryta w Korei Południowej, Indiach i Stanach Zjednoczonych, a niektórzy uważają, że może być bardziej przenośna niż oryginalny wariant Delta. Eksperci obserwują i czekają, ale niektórzy zauważają, że odmiana ta jeszcze nie nabrała rozpędu. Znana również jako AY.1, znajduje się na liście wariantów budzących obawy Światowej Organizacji Zdrowia.

Gamma

Brazylia była pierwszym krajem, w którym odkryto ten wariant, następna była Japonia. CDC uważa gammę za budzącą obawy. Po raz pierwszy została wykryta w USA w styczniu 2021 roku.

Epsilon

Chociaż wariant Epsilon znajduje się na stronie stanowego departamentu zdrowia, jego rzecznik poinformował, że wkrótce zostanie usunięty z listy „wariantów budzących obawy”, ponieważ nie jest za taki uważany przez CDC. Wariant Epsilon zawiera wiele mutacji.

Eta

Światowa Organizacja Zdrowia i CDC definiują go jako wariant budzący zainteresowanie (variant of interest) i uważają, że jego obecność została udokumentowana w wielu krajach.

Iota

Kolejny wariant budzący zainteresowanie naukowców. Najwcześniej został potwierdzony w USA – według CDC pierwszy potwierdzony przypadek miał miejsce w Nowym Jorku.

Kappa

Wariant budzący zainteresowanie WHO oraz CDC. Najwcześniej udokumentowany przypadek pochodzi z Indii z października 2020 roku.

Lambda

Początkowo rozprzestrzeniający w Peru w grudniu 2020 r., wariant Lambda do tej pory został znaleziony w kilku stanach, w tym w Teksasie i Karolinie Południowej. Jest uważany za wariant budzący zainteresowanie Światowej Organizacji Zdrowia.

Na podst. Chicago Tribune

jm