Gdy rodzic chce poślubić własne dziecko
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kazirodztwo jest nie tylko tematem tabu, ale w wielu miejscach również złamaniem prawa. W stanie Nowy Jork, gdzie do sądu trafił wniosek o udzielenie zgody na taki ślub, jest to przestępstwo trzeciego stopnia z karą do 4 lat więzienia, a małżeństwo takie uznaje się za nieważne, przy czym małżonkom grozi grzywna i do 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Osoba zamieszkała w Nowym Jorku i pragnąca poślubić swe dziecko domaga się, by prawo zakazujące praktyk kazirodczych zostało uchylone, przekonując, że to kwestia "niezależności jednostki". Ponieważ według tej osoby „praktyki te duża część społeczeństwa postrzega jako odrażające moralnie, społecznie i biologicznie”, nie zostały podane do wiadomości publicznej żadne dane osobowe. Nie znamy imion, płci i wieku osób, których dotyczy wniosek sądowy. Nie wiemy więc, czy to matka chce poślubić swego syna, czy ojciec córkę. Wiemy jedynie, iż dziecko jest osobą dorosłą.

„Dzięki trwałej więzi małżeńskiej, dwie osoby, niezależnie od tego, jakie łączy je pokrewieństwo, mogą osiągnąć wyższy poziom ekspresji, intymności i duchowości” - argumentuje anonimowy rodzic w pozwie złożonym w sądzie federalnym Manhattanu, wniesionym 1 kwietnia.

Opinia publiczna w większości jest przeciwna przychylnemu rozpatrzeniu tego pozwu. Wiele osób domaga się wręcz odrzucenia wniosku. Może się jednak okazać, że sprawa nabierze mocy prawnej, gdyż w 2014 r. sąd apelacyjny stanu jednogłośnie przychylił się do przypadku kobiety zamężnej z przyrodnim bratem swojej matki. Uznano wówczas, że to pokrewieństwo genetyczne jest równoznaczne z rodzeństwem ciotecznym. Ale nawet to orzeczenie wywołało wówczas "niemal powszechny horror", jak donosiły media.

W niektórych stanach (Alabama, Alaska) ślub tzw. first cousins, czyli rodzeństwa ciotecznego, a w więc osób posiadających tych samych dziadków jest dopuszczalny, podobnie jak ich stosunki płciowe. W Arizonie również, ale pod warunkiem, że małżonkowie mają powyżej 65 lat lub jedno z nich jest niepłodne. W stanie Arkansas małżeństwo rodzeństwa ciotecznego jest nielegalne, ale legalne są kontakty płciowe. W pozostałych stanach prawo nie dopuszcza do takich związków.

rj