Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Odśnieżanie chodnika przed własnym domem świadczy nie tylko o tym, że jesteśmy dobrymi gospodarzami i sąsiadami. To również wypełnianie litery prawa w Chicago, gdzie czynność ta należy do obowiązków właściciela posesji.

Pierwszy śnieg sezonu powoli roztapia się i wkrótce zniknie całkowicie. Ale tylko na chwilę. Nadchodzi zima, więc dla wielu osób oznacza to więcej pracy przy usuwaniu śniegi z chodników przy swych domach. W Chicago jest to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, w przypadku domów wielorodzinnych obowiązek te spada na zarządcę budynku.

Niestety, wiele osób albo o tym nie wie, albo wygodnie zapomina. Zimą chodniki w mieście wyglądają jak nierówna szachownica - część pokryta udeptanym nieco śniegiem, inne jego fragmenty dokładnie oczyszczone. U wypełniających swe obowiązki widok zaśnieżonego odcinka u sąsiada może wzbudzać negatywne emocje. Zwłaszcza, jeśli musimy z tego chodnika korzystać, choćby śpiesząc do kolejki, na zakupy czy spacer.

Co robić?

Zadzwonić do miasta i zgłosić problem – mówią urzędnicy.

Sąsiad na pewno będzie upomniany, a jeśli nie podporządkuje się prawu, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 dolarów. W tej chwili jednak prawdopodobnie nie otrzyma kary finansowej, bo miastu zależy bardziej na wypełnianiu obowiązków przez mieszkańców, niż na ich karaniu – mówi rzecznik prasowa chicagowskiego Departamentu Transportu, Susan Hofer.

„Naszym celem nie jest egzekwowanie, ale podporządkowanie się. O wiele lepiej jest mieć oczyszczone chodniki i nie ryzykować upadkiem podczas spaceru po oblodzonej nawierzchni” – mówi Hofner.

Jeśli jednak się nie podporządkujemy, kara nas nie ominie.

Podstawowe zasady obowiązujące w Chicago i dotyczące odśnieżania swych posesji:

- Każdy właściciel, najemca, czy lokator lub też inna osoba odpowiedzialna za budynek lub działkę na terenie Chicago, która graniczy z chodnikiem lub innym publicznym deptakiem, jest zobowiązany do usuwania z niego śniegu i lodu w pasie o szerokości 5 stóp.

- Osoby wynajmujące domy i mieszkania powinny uważnie przeczytać umowę, gdyż może w niej znajdować się klauzula mówiąca o ich obowiązku odśnieżania. W przypadku wynajmu warto od razu poruszyć ten temat z właścicielem lub firma pośrednicząca w wynajmie, by później nie było niespodzianek.

- Prawo dotyczące odśnieżania dotyczy również pustych działek, na których nie ma żadnych budynków. Ktoś jest ich właścicielem, jest więc odpowiedzialny za odśnieżanie.

- Prawo to weszło w życie w 2015 r i obowiązuje przez 7 dni w tygodniu, zawsze gdy spadnie śnieg lub chodnik pokryje się lodem.

„Nie ma tłumaczenia, że jest weekend. Obowiązku trzeba dopełnić niezależnie od dnia tygodnia. Zwłaszcza, że w weekendy spaceruje po chodnikach więcej osób, więc prawdopodobieństwo zgłoszenia zaniedbania i otrzymania mandatu jest wyższe” – ostrzega Hofner.

Prawo przewiduje również jak szybko śnieg należy uprzątnąć:

- Jeśli opad miał miejsce pomiędzy 7 rano a 7 wieczorem, należy odśnieżyć chodnik jak najszybciej, nie później jednak, niż do 10 wieczorem tego samego dnia.

- Jeśli opad miał miejsce w nocy, pomiędzy 7 wieczorem a 7 rano, wówczas zasada jest podobna – jak najszybciej, nie później, niż do 10 rano tego samego dnia.

Spokojnie, prawie nikt nas kontroluje

Miasto nalega, by pozostawać w zgodzie z prawem, jednak przyznaje, iż nikt nie kontroluje prywatnych posesji. Sprawdzane są miejsca przemysłowe, w pobliżu ruchliwych arterii, przy dużych budynkach apartamentowych. W przypadku prywatnych, małych domów, ktoś musi zwykle zadzwonić i zgłosić przewinienie, by pojawił się na miejscu miejski kontroler. Choć zdarza się oczywiście, że upomnienie lub mandat pojawią się bez telefonu od sąsiada.

„Najwięcej problemów mamy z budynkami apartamentowymi i pustymi działkami” – mówi Hofer.

Gdy chcemy złożyć zawiadomienie...

Dzwonimy pod numer 311 i zgłaszamy przewinienie. W efekcie na miejscu pojawia się inspektor. Gdy dzwonimy do aldermana, wówczas nasza wiadomość jest przesyłana do Departamentu Transportu.

Inspektor po zbadaniu problem może wypisać ostrzeżenie lub mandat w wysokości od 50 do 500 dolarów. Minionej zimy miasto wypisało 204 ostrzeżenia tego typu.

Jeśli ktoś nie może – ze względu na wiek lub stan zdrowia – odśnieżyć chodnika przed swym domem, może to zgłosić. Do aldermanów w wielu dzielnicach zgłaszają się ochotnicy, którzy gotowi są pomóc osobom w potrzebie.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location