----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Ceny paliw szybują, a Amerykanie chcą wydawać jak najmniej. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą Costco, BJ's Wholesale Club i Sam's Club, które kuszą niższymi cenami paliw. A wiadomo, że większość klientów, oprócz tankowania, zrobi wielkie zakupy.

W piątek średnia cena paliwa w USA wyniosła $3.41 za galon. To o 61% więcej niż średnia w tym samym okresie ubiegłego roku. Gwałtownym wzrostem cen benzyny jest także zaniepokojona administracja Bidena, która wezwała do zbadania, czy firmy z branży paliwowej i naftowej nie działały nielegalnie w celu podniesienia cen.

Jak wynika z analizy ekspertów paliwowych, duży wzrost cen spowodował, iż więcej osób tankuje w Costco, BJ's Wholesale Club lub Sam's Club. Ceny na ich stacjach benzynowych mogą być niższe nawet o 30 centów za galon. Sprzedaż paliwa jest ważną częścią działalności gigantów, gdyż przyciąga klientów do odwiedzenia sklepu i zrobienia dużych zakupów. Zwłaszcza teraz- przed świętami. Dodatkowym plusem jest to, iż można tam kupić prawie wszystko. Od jedzenia, poprzez ubrania, aż do elektroniki.

"Ludzie kupują karty członkowskie ze względu na niższe ceny paliwa” - powiedział Michael Baker, analityk rynku detalicznego”. Cena w Costco jest zazwyczaj 20 centów poniżej średniej rynkowej, a w BJ’s jest to około 10 centów mniej – twierdzi Toma Kloza, analityk w branży w Oil Price Information Service. Te firmy są "zwycięzcami, kiedy ceny benzyny idą w górę".

Benzyna stanowi około 10 procent całkowitej sprzedaży Costco i 9% w BJ's Wholesale. Walmart, który jest właścicielem Sam's Club, nie ujawnia, jaką część ich obrotów stanowi benzyna.

Wprawdzie paliwo jest niskomarżowym produktem, jednak detaliści nawet przy utrzymaniu niższych cen mogą zarabiać dużo, gdyż sprzedają ogromne ilości benzyny - zauważa Kloza. Dla porównania sprzedaż benzyny na stacji Costco może osiągnąć do 1 miliona galonów miesięcznie, w porównaniu ze średnią 80 tysięcy galonów na typowych stacjach benzynowych.

W ostatnim kwartale sprzedaż paliwa w BJ's Wholesale Club wzrosła o 20%, w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. BJ's zwiększa udział w rynku benzyny "skokowo" - przekazał dyrektor generalny Robert Eddy. Kiedy ceny paliwa osiągają ponad 3 dolary za galon, "członkowie nas kochają" i tankują u nas.

al