Georgia zakończyła ponowne liczenie głosów. Zwycięzcą jest…
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W czwartek wieczorem zakończyło się w Georgii ponowne przeliczanie głosów oddanych w wyborach 3 listopada, oficjalnie przyznając 16 głosów elektorskich Joe Bidenowi i powiększając jego przewagę nad prezydentem Trumpem.

Przeliczono ponownie ponad 5 mln. głosów. Podczas tego procesu na jednej z kart pamięci odkryto ponad 2,000głosów niewpisanych przez urzędnika elekcyjnego do systemu. Nie wystarczyło to do zmiany końcowego wyniku, a samo przeoczenie uznano za błąd człowieka.

Biden ma 306 głosów elekcyjnych, przy 232 Trumpa. Minimalna liczba do zwycięstwa to 270. Prezydent wciąż nie przyznaje się do przegranej, choć Konstytucja od niego tego nie wymaga. W dniu inauguracji zwycięzcy automatycznie przestaje być prezydentem.

Sztab Donalda Trumpa zapoczątkował również kilka procesów sądowych kwestionujących wybory i wyniki w kilku innych stanach, w tym w Michigan, Pensylwanii i Wisconsin.

Ostatni raz Georgia głosowała na kandydata demokratów w wyborach prezydenckich w 1992 r., które wygrał wówczas Bill Clinton.

W stanie tym trwa wciąż walka o dwa fotele w Senacie, które zadecydują o podziale sił w tej izbie parlamentu. W styczniu dojdzie do drugiej tury pomiędzy kandydatami demokratów i republikanów.

rj