Góralskie akcenty Taste of Polonia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sobota była dniem góralskim na tegorocznym festiwalu folklorystycznym Taste of Polonia, o którym więcej piszemy obok. „Dzień góralski” został przez organizatorów dedykowany Podhalanom z okazji 90. rocznicy powstania ich organizacji w Ameryce Północnej.

Na scenie wystąpiły najbardziej popularne góralskie zespoły folklorystyczne: Juhasi, Kościeliscanie, Wiyrchy, Wanta, Ślebodni w USA, Siumni, Orawa, kapela Hajducy i Orawa oraz Szkółka Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan. Podhalańskie klimaty w swoim występie podkreślili muzycy grupy Zakopower z Zakopanego. Ale góralskie akcenty było widać nie tylko na scenie. Górale przygotowali regionalne stoisko. W bacówce serwowano tradycyjne góralskie potrawy. Wielu smakoszy zajadało się oscypkami, bryndzą i żyntycą. Nie brakowało również placków ziemniaczanych po zbójnicku, przy pieczeniu których uwijali się gazdowie.

Prawdziwą furorę robił konkurs dojenia krowy. Przed wejściem do bacówki stała krasula, pod którą można było przysiąść na stołeczku i spróbować swoich sił w tej gospodarskiej czynności dobrze znanej naszym mamom i babciom. Czuwający nad stoiskiem Grzegorz Sarna z dumą prezentował zgromadzone tam narzędzia i naczynia używane dawniej przez baców i juhasów. Przez cztery festiwalowe dni na stanowiskiem odlewniczym i kaletniczym czuwał ludwisarz Stanisław Kulawiak. Na oczach zdziwionych widzów odlewał orły, klamry i wiele innych cacuszek. Tradycyjnie już w festiwalu od wielu lat uczestniczy były prezes Związku Podhalan Andrzej Pitoń z żoną Małgorzatą oferując w swoim kramie stroje regionalne, sportowe i zabawki. Na sali kinowej goście mieli również okazję obejrzeć filmy o Podhalu – „Nasz Kasprowy” i „Ostatni górale”. Dzień góralski, to znakomita promocja góralskiego folkloru, kultury i historii, co znakomicie wpisuje się w rocznicowe obchody założenia organizacji w 1929 roku.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak