----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

12 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Wyborcy są podzieleni co do tego, która partia powinna kontrolować Kongres po zbliżających się wielkimi krokami jesiennych wyborach, ale większość zgadza się, że gospodarka i prawa aborcyjne będą głównymi tematami rozpoczynających się kampanii politycznych - wynika z najnowszego badania opinii społecznej.

Opublikowane ono zostało w tym tygodniu przez Monmouth University Poll (według FiveThirtyEight uznawany za jedną z bardziej obiektywnych sondażowni z oceną A) i wykazało, że od wyborów w 2018 roku priorytety w dyskusji politycznej uległy dramatycznej zmianie. 4 lata temu prawie 1/3 wyborców wskazywała na służbę zdrowia jako jeden z głównych tematów, w tym roku podobnego zdania jest mniej niż 1/6 badanych. Wówczas za tematy istotne uznawano imigrację, kontrolę broni oraz politykę podatkową. Nie można powiedzieć, że te tematy są dziś dla wyborców nieważne, ale należy wskazać, iż zainteresowanie nimi wykazuje znacznie mniej osób.

Zamiast tego badanie pokazuje, że aż 26 proc. respondentów wskazało gospodarkę jako najbardziej interesujący ich problem, tyle samo (26%) uznało za taki kwestie prawa aborcyjnego.

„Preferencje dotyczące samych partii w Kongresie nie zmieniły się zbytnio w tym roku, ale gospodarka i aborcja stały się obecnie najważniejszymi kwestiami” - napisał Patrick Murray, dyrektor niezależnego instytutu badań sondażowych Uniwersytetu Monmouth.

Nielubiany Kongres

Tylko 15 procent ankietowanych osób aprobuje pracę, jaką obecnie wykonuje Kongres Stanów Zjednoczonych. W marcu tego roku było to jeszcze 21 procent. Powodem są właśnie

Problemy gospodarcze

czyli inflacja, szwankujące łańcuchy dostaw, które silnie uderzają w portfele wyborców. Jak wynika z sondażu, wskaźnik dezaprobaty dla Kongresu osiągnął aż 77 procent.

Zmiany głównych tematów napędzają sympatycy poszczególnych partii - zauważają ankieterzy Monmouth:

- Na przykład spadek znaczenia polityki imigracyjnej napędzany jest głównie przez wyborców demokratycznych, wśród których zainteresowanie tym tematem spadło z 37 proc w 2018 r. do 23 proc. obecnie.

 - Jednocześnie spadek znaczenia polityki zdrowotnej jest napędzany głównie przez republikanów, wśród których zainteresowanie tym tematem spadło w tym samym czasie z 37 proc. do zaledwie 18 proc.

Aborcja

to temat, przy którym jeszcze miesiąc temu poziom zaangażowania wyborców nie by wysoki, przynajmniej nie wyższy niż w ostatnich kilku latach. Gwałtowny wzrost odnotowano po upublicznieniu notatki Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Ankietowani demokraci wykazali wzrost zainteresowania tematem w momencie, gdy wspomniana notka wskazała, iż Sąd Najwyższy rozważa unieważnienie orzeczenia z 1973 r. w sprawie Roe vs. Wade (o którym pisaliśmy wyczerpująco w ubiegłym tygodniu). Wstępny projekt opinii na temat orzeczenia pokazał, że konserwatywna większość sędziów opowiedziała się za zmianą obowiązującego od dziesięcioleci orzeczenia, które gwarantuje prawo kobiet do aborcji i jest wykorzystywane do ograniczania restrykcyjnych przepisów w konserwatywnych stanach, które dążą do ograniczenia dostępu do aborcji, w niektórych przypadkach całkowitego. SN potwierdził autentyczność projektu opinii, po raz pierwszy zgłoszonego i opublikowanego przez Politico, który został napisany przez sędziego Samuela Alito.

Czy pomoże to demokratom?

Można tylko podejrzewać, że sprawa aborcji zmobilizuje przed wyborami wyborców demokratycznych. Za wcześnie jednak by powiedzieć, czy pomoże im to w wyborach uznawanych przez część komentatorów politycznych za przegrane dla nich (utrata większości w Senacie i zmniejszenie przewagi w Izbie).

Sondaż Monmouth wykazał, że 48 procent ankietowanych wyborców demokratycznych stwierdziło, iż stanowisko kandydatów w sprawie aborcji jest niezwykle dla nich ważne - w porównaniu do 31 procent wskazujących na to 4 lata temu. Wraz z pojawieniem się tematu aborcji wzrósł odsetek kobiet zaangażowanych w politykę - o ok. 6%.

Jednocześnie temat przestaje interesować republikanów - 29 procent ankietowanych stwierdziło, że aborcja jest niezwykle ważnym czynnikiem podczas głosowania, w porównaniu do 36 procent w 2018 roku.

Czym żyją republikanie

Gospodarką. Sprawy ekonomiczne zawsze są istotne i niewiele zmieniło się pod tym względem w okresie ostatnich czterech lat, pomimo pandemii COVID-19 i jej wpływu na łańcuchy dostaw, a także ataku Rosji na Ukrainę i wpływu tej wojny na światowe zaopatrzenie w żywność.

Ankieta Monmouth University Poll została przeprowadzona w dniach 5-9 maja. Margines błędu wyniósł 3.5%.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----