----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

W pierwszym kwartale 2022 r. gospodarka USA skurczyła się o 0,4%. Oznacza to, że były to najsłabsze 3 miesiące od początku pandemii. Produkt Krajowy Brutto w ujęciu rocznym spadł w pierwszym kwartale o 1,4%. Wzrost gospodarczy uległ znacznemu spowolnieniu na początku roku.

"Wzrost gospodarczy w USA nieoczekiwanie zmniejszył się w pierwszym kwartale z powodu rosnącej nierównowagi handlowej, wysokiej inflacji i zakłóceń w łańcuchu dostaw" – zauważa „Financial Times"

Należy wziąć po uwagę, że najnowszy raport został sporządzony już po tym, gdy wojna w Ukrainie wywołała wzrost cen ropy naftowej, który nadal odbija się na gospodarce, ale jeszcze przed wprowadzeniem przez Chiny nowych restrykcji z powodu koronawirusa, mogących pogłębić już i tak poważne problemy z łańcuchem dostaw.

Paul Ashworth, główny ekonomista Capital Economics w USA, uważa, że spadek jest "niespodziewanie poważny". Przekazał jednak, że jest mało prawdopodobne, by powstrzymało to Rezerwę Federalną przed podniesieniem stóp procentowych w ramach walki z rosnącą inflacją. Fed podniósł stopy procentowe w marcu, gdy inflacja osiągnęła najwyższy od 40 lat poziom (7,9 proc.) Prezes tej instytucji,  Jerome Powell, zasugerował, że bank centralny może dalej podnieść stopy o 0,5 punktu procentowego, czyli dwukrotnie więcej, niż wynosiła marcowa podwyżka.

Najnowsze dane nie zwiastują jednak recesji. Spadek następuje w momencie, gdy inne sektory amerykańskiej gospodarki pozostają silne. Dane z rynku pracy są zadowalające, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracodawcy dodawali średnio 600 tys. nowych miejsc pracy miesięcznie, a bezrobocie w marcu wyniosło 3,6 proc, czyli było prawie na takim samym poziomie jak przed pandemią.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----