----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

J.B. Pritzker wyraził zaniepokojenie decyzją Sądu Najwyższego. Sędziowie większością głosów odrzucili wniosek o zablokowanie nowych przepisów antyaborcyjnych w Teksasie.

Pritzker potwierdził, że stan Illinois nadal będzie przyjmować kobiety, które potrzebują opieki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego: "To wstyd, że teksańscy ustawodawcy odbierają prawa nie tylko prawa kobiet, lecz także stawiają na szali ich zdrowie" – podsumował Pritzker. "Zakaz aborcji nie zapewnia kobietom bezpieczeństwa" - dodał.

Nowe, rygorystyczne prawo antyaborcyjne, obowiązuje w Teksasie od minionej środy. Tzw. ustawa "bicia serca" praktycznie zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży, kiedy to następuje wykrycie bicia serca płodu. Podzielony Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 5-4 odrzucił wniosek o zablokowanie nowych przepisów, tym samym utrzymując w mocy najsurowsze prawo antyaborcyjne w Stanach Zjednoczonych.

Coraz więcej kobiet w decyduje się na aborcję w Illinois. W ostatnich latach stan rozszerzył prawo do przerywania ciąży. Uchylono wcześniejszą ustawę Partial Birth Abortion Ban Act oraz ustawę aborcyjną z 1975 roku. W 2019 r. Pritzker złożył podpis pod przepisami, które dopuszczają aborcję w późniejszym etapie ciąży, a dostępność zabiegów aborcyjnych określają mianem "prawa podstawowego". Dodatkowo przepisy wymagają od prywatnych ubezpieczycieli pokrycia kosztów przerywania ciąży oraz związanej z nimi opieki medycznej, a także antykoncepcji. Dwa lata wcześniej, w 2017 roku, gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę zezwalającą na pokrycie kosztów aborcji przez stanowe ubezpieczenie zdrowotne.

Co warte podkreślenia w Illinois wzrasta liczba kobiet, które decydują się na aborcję. W 2014 roku było ich 2,970, a w 2019 aż 7.5 tys. "Jestem bardzo zaniepokojony i skupiony na tym, abyśmy tutaj w Illinois byli nadzieją dla kobiet, które potrzebują dostępu do opieki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego" - podsumował Pritzker.

monitor