Gubernator Illinois wydał nakaz pozostania w domach
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Rafał Jurak

Rafał Jurak


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator Illinois, JB Pritzker wydał dziś polecenie „pozostania w domu”, które od soboty - 21 marca – wprowadzone będzie na terenie całego stanu. Na razie obowiązuje ono do 7 kwietnia.

„Mieszkańcy mogą nadal chodzić do sklepów spożywczych, aptek, kupować benzynę na stacjach, czy spacerować” – powiedział w piątek po południu gubernator na konferencji prasowej.

Wszystkie drogi lokalne, autostrady międzystanowe i płatne, pozostaną również otwarte dla ruchu.

„Dla zdecydowanej większości z was, którzy już podejmują środki ostrożności, życie niewiele się zmieni” - powiedział Pritzker.

Zapowiedział, że data ponownego otwarcia szkół na terenie całego stanu została wstępnie przesunięta na 8 kwietnia. Do tej pory był to koniec marca.

Pojawiają się pytania, w jaki sposób polecenie władz będzie egzekwowane.

„Prawdę mówiąc, nie mamy środków, możliwości ani chęci nadzorowania zachowania każdej osoby” – powiedział gubernator - „Egzekwować można na wiele sposobów, ale podstawową i najlepszą opcją jest zaufanie, że mieszkańcy Illinois okażą się dobrymi ludźmi i odpowiedzialnymi członkami społeczności, pracującymi razem w celu zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa. Poinstruowałem organy ścigania, aby monitorowały przypadki naruszeń i podejmowały działania w razie potrzeby, ale nie jest to preferowana opcja. ”

J.B. Pritzker zachęcał do wykazania cierpliwości w czasie szybko rozwijającego się kryzysu.

„Nie wiemy jeszcze, jakie kroki będziemy musieli podjąć, aby opanować koronawirusa” - powiedział Pritzker, który dodał, że stan „poradzi sobie z zaistniałą sytuacją”.

Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, powiedziała, iż „nie jest teraz czas na półśrodki” i wezwała ludzi do przestrzegania odgórnego polecenia władz.

„Musicie pozostać w domu” - powiedziała. „To nie jest blokada, ani stan wojenny”.

Burmistrz dodała, że parki i biblioteki w Chicago będą zamknięte od godziny 5 po południu w sobotę.

„To nie jest decyzja podjęta pochopnie” - powiedziała. „Są to decyzje podejmowane dla dobra ogółu społeczeństwa”.

Lightfoot namawiała także, by ludzie nie biegli do sklepów spożywczych i opróżniali półek.

Wcześniej Oak Park wydał również polecenie pozostania w domu od piątku po tym, jak dwóch lekarzy z pogotowia w szpitalu Rush Oak Park uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Mieszkańcom nakazano pozostać w domach, chyba że pojawi się taka konieczność.

Aktywacja Gwardii Narodowej

Chociaż gubernator aktywował Gwardię Narodową Illinois na początku tego tygodnia, aby pomóc w walce z wirusem, jej członkowie nie będą odgrywać żadnej roli w egzekwowaniu jakiegokolwiek nakazu . Zamiast tego pomogą w dostarczaniu żywności niektórym rodzinom, działaniu wybranych organizacji, ewentualnie przygotują zamknięte szpitale do ponownego otwarcia.

Zdecydowana większość obecnie aktywowanych żołnierzy to pracownicy służby zdrowia - lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni - którzy nie zostaliby wezwani do egzekwowania prawa.

RJ