Gwardia Narodowa wróciła do domu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Żołnierze Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych z Illinois wrócili do swoich domów. W sumie 400 osób zakończyło trwającą dwa miesiące misję w Waszyngtonie. Dwudziestego stycznia, przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, gubernator Illinois J.B. Pritzker – podobnie jak jego odpowiednicy z innych stanów – oddelegował 500 członków Gwardii Narodowej z Illinois do wspierania bezpieczeństwa w stolicy kraju na prośbę Departamentu Obrony USA.

Żołnierze nieśli pomoc w zakresie bezpieczeństwa, komunikacji, ewakuacji, logistyki i podstawowych usług medycznych. Pomagali też poszczególnym agencjom – stanowym i federalnym w zaprowadzeniu porządku. Chodziło przede wszystkim o kontrolowanie osób, które wchodziły bądź wjeżdżały w okolice strefy bezpieczeństwa, do której należało ścisłe centrum stolicy. Wszystko było spowodowane możliwymi zamieszkami związanymi z zaprzysiężeniem demokraty. Nikt nie mógł pozwolić sobie na to, aby atak na Kapitol ponownie się zdarzył. Sytuacja się uspokoiła, a większość żołnierzy wróciło właśnie do swoich domów.

„Od stycznia setki odważnych mężczyzn i kobiet z Gwardii Narodowej stanu Illinois było w Waszyngtonie, aby wspierać misję Departamentu Obrony USA w ochronie stolicy naszego kraju. Wykonali swój obowiązek z wielkim poświęceniem. Jestem dumny, że mogę powitać ich w domu. W imieniu całego stanu Illinois chciałbym wyrazić moją najgłębszą wdzięczność Gwardii Narodowej Illinois i ich nieustannemu zaangażowaniu w ochronę naszego stanu i całego narodu” – powiedział gubernator J.B. Pritzker.

Rzecznik Gwardii Narodowej powiedział, że około 100 żołnierzy GW z Illinois zgłosiło chęć dalszego pozostania w Waszyngtonie, i tak też się stanie. Będą służyć razem z 2,300 innymi żołnierzami prawdopodobnie do połowy maja. W sumie w trakcie zaprzysiężenie Joe Bidena w stolicy służyło ponad 25,000 członków Gwardii, którzy przyjechali ze wszystkich zakątków USA. Ich liczba sukcesywnie się zmniejszała i zmniejsza się nadal, wraz ze stale malejącym poziomem ryzyka.

Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych jest częścią amerykańskich sił zbrojnych, w profesjonalnym nazewnictwie określa się ją jako formację typu policyjnego. Podlega właściwym miejscowo władzom stanowym i wspiera amerykańską armię w określonych działaniach. Koszt ochrony stolicy USA przez żołnierzy Gwardii Narodowej pokryły władze federalne.