Gwardia Narodowa zostanie w stolicy dłużej
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ubiegłotygodniowe zaprzysiężenie Joe Bidena na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych było obarczone wieloma restrykcjami. Podzielony na strefy bezpieczeństwa Waszyngton był chroniony przede wszystkim przez 25,000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Większość z nich do stolicy przyjechała specjalnie na uroczystość, mimo, że na co dzień służą w odległych zakątkach USA. Rzecznik Gwardii Narodowej na antenie FOX5 powiedział w sobotę, że kilka tysięcy żołnierzy spośród 25,000 zostanie w Waszyngtonie na dłużej – do końca stycznia i niemal na pewno ten okres zostanie przedłużony.

„Spodziewamy się, że żołnierze GN pozostaną w stolicy nawet do połowy marca. Oczywiście na bieżąco będziemy oceniać sytuację i w oparciu o to podejmiemy finalną decyzję – będziemy też na bieżąco reagować” – powiedział szef biura Gwardii Narodowej gen. Daniel Hokanson i dodał, że jeżeli do tego dojdzie, to do końca marca w Waszyngtonie będzie służyć około 5,000 gwardzistów. Na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób będzie prowadzona selekcja gwardzistów. Ci, którzy chcą i mogą wrócić do swoich domów, nie będą mieli z tym problemu. Biuro GN przekazało, że około 15,000 żołnierzy zostanie odesłanych najszybciej jak to możliwe, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Ci, którzy zostaną, mają pomóc lokalnym organom ścigania po ataku na Kapitol.

„Świadczymy pomoc w zakresie bezpieczeństwa, komunikacji, ewakuacji, logistyki i podstawowych usług medycznych. Pomagamy też poszczególnym agencjom – stanowym i federalnym” – brzmi fragment oświadczenia GN. Eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że obecność gwardzistów może być wymagana do czasu głosowania w Senacie w sprawie procedury impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa. Ma się rozpocząć 8 lutego – taką datę ogłosił w piątek demokrata Chuck Schumer – lider senackiej większości.

Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych jest częścią amerykańskich sił zbrojnych, w profesjonalnym nazewnictwie określa się ją jako formację typu policyjnego. Formalnie podlega właściwym miejscowo władzom stanowym i wspiera amerykańską armię w określonych działaniach.

fk