Historia Azji i Azjatów obowiązkowa w szkołach w Illinois
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Illinois stał się pierwszym stanem w USA, który wymaga nauczania historii Azji i Amerykanów pochodzenia Azjatyckiego w szkołach publicznych. Stosowne rozporządzenie podpisał gubernator, a wcześniej nowe prawo zostało uchwalone przez Kongres stanu Illinois. Pritzker w swoim przemówieniu podkreślił wagę i znaczenie mniejszości azjatyckiej w budowaniu amerykańskiego państwa. Jednym z najważniejszych czynników zmierzających podjęcia takiej decyzji przez gubernatora była fala ataków na mniejszości azjatyckie w dobie pandemii koronawirusa.

„Dzisiaj potwierdzamy nasze zaangażowanie w tworzenie bardziej zintegrowanych środowisk szkolnych. Czynimy Illinois pierwszym stanem w kraju, który wymaga, aby historia Azjatów amerykańskich była nauczana w szkołach publicznych” – powiedział J.B Pritzker po podpisaniu ustawy Teaching Equitable Asian American History Act.

Program nauczania historii mniejszości azjatyckiej musi obejmować wydarzenia z historii Azjatów, w tym historię Amerykanów pochodzenia azjatyckiego w Illinois i na Środkowym Zachodzie oraz wkład Amerykanów pochodzenia azjatyckiego w rozwój praw obywatelskich od XIX wieku. Na chwilę obecną nie określono minimalnej liczby godzin poszczególnych przedmiotów. Prawdopodobnie każda rada szkolna będzie miała w tym zakresie prawo do decyzji.  

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia, a pierwsi uczniowie będą mogli uczyć się o historii Azji i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego w trakcie roku szkolnego 2022-2023. Illinois jest rzeczywiście pierwszym stanem w USA, który uchwalił tego typu przepisy. W przeszłości Rada Edukacyjna w Kalifornii utworzyła modelowy program studiów etnicznych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Ten konkretny projekt miał charakter dobrowolny, ale w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej komentarzy świadczących o tym, że władze Kalifornii mogą zrobić kolejny krok i znowelizować prawo na wzór tego z Illinois.

fk