----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Parada rozpoczynającą sezon bożonarodzeniowy w miejscowości Waukesha w Wisconsin zamieniła się w horror, gdy rozpędzony samochód wjechał w tłum uczestników. Zginęło co najmniej pięć osób, a ponad 40 jest rannych – wynika z informacji opublikowanych przez telewizję NBC.

Wśród rannych jest 18 dzieci - przekazał dr Michael Meyer z Children's Hospital of Wisconsin. Dziesięcioro z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii, a sześcioro jest w stanie krytycznym.

Do tragedii doszło w niedzielę o godzinie 4:39 po południu, kiedy mieszkańcy zebrali się w centrum Waukesha. Rozpędzony SUV marki Ford przejechał przez barykady i uderzył z dużą prędkością w paradę maszerującą ulicami Waukesha, na przedmieściach Milwaukee.

Materiał wideo zawiera sceny, które przez niektórych widzów mogą zostać uznane za drastyczne. 

Podejrzany to Darrell Brooks, 39-latek z Wisconsin, który został zatrzymany przez policję w niedzielę wieczorem. Obecnie trwa śledztwo w sprawie motywów działania. Przeciwko Brooksowi toczy się wiele spraw w Milwaukee County - w tym jedna z 2020 roku, o stwarzanie zagrożenia i posiadanie broni palnej – przekazał rzecznik prokuratora okręgowego. 

Świadkowie zdarzenia z przerażeniem obserwowali, jak rozpędzony ford jechał Main Street tratując ludzi. Thomas Kluka, który rokrocznie chodzi na paradę ze swoją rodziną, wyznał w rozmowie z NBC NEWS, że wyczuł, iż coś "nie jest w porządku". Mężczyzna zdołał uratować swoją córkę, wypychając ją z drogi rozpędzonego pojazdu.

Jak podkreśla Scott Greger, inny z rezydentów miasta Wahesha, mieszkańcy z wytęsknieniem czekali na tegoroczną paradę. Rok temu wydarzenie zostało odwołane w związku z pandemią. Greger przyznał, że uczestnicy parady natychmiast udzielali pomocy poszkodowanym: "Biorąc pod uwagę sytuację, ludzie zareagowali dość spokojnie" - powiedział. 

Pastor Jason Hacker z Grace Evangelical Lutheran Church był w samym sercu parady. W trakcie ataku duchowny prowadził ciężarówkę z przytwierdzoną platformą, na której byli parafianie. Na własne oczy widział, jak rozpędzony ford dosłownie "przeorał" zgromadzony tłum.

Wśród poszkodowanych są także seniorki z grupy artystycznej "Milwaukee Dancing Grannies", co najmniej jeden ksiądz, i dzieci ze szkoły katolickiej - potwierdziła Sandra Peterson, rzeczniczka Archidiecezji Milwaukee.

al