----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

03 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Sen to jedna z najważniejszych czynności w naszym życiu. Nasz organizm potrzebuje go każdego dnia, by sprawnie funkcjonować i się regenerować.  Nowe badania wykazały, że idealna ilość snu to około siedem godzin.

Zarówno zbyt krótki sen, jaki i zbyt długi wiążę się mniejszą zdolnością do koncentracji, zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Siedmiogodzinny sen wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym, a osoby śpiące dłużej lub krócej doświadczały objawów lęku, depresji oraz gorszego ogólnego samopoczucia.

Przebadano pół miliona osób

Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane od prawie 500,000 dorosłych w wieku od 38 do 73 lat. Badano ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie, a także poddawano serii testów poznawczych.

Inne badania wykazały, że ci, którzy mają znaczne trudności z zasypianiem i często budzą się w nocy, są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju demencji lub przedwczesnej śmierci, natomiast sen trwający krócej niż sześć godzin na dobę został powiązany z chorobami układu krążenia.

Jedną z przyczyn związku między zbyt małą ilością snu a problemami w codziennym funkcjonowaniu może być zaburzenie głębokiego snu, podczas którego mózg naprawia ciało po całodziennym wysiłku i konsoliduje wspomnienia. Jego niedobory wiążą się również z gromadzeniem się amyloidu - kluczowego białka, które może powodować splątania w mózgu, charakterystyczne dla niektórych form demencji. W badaniu stwierdzono również, że jego wydłużenie może wynikać z niskiej jakości lub fragmentarycznego snu.

"Znalezienie sposobów na poprawę jakości snu osób starszych może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia psychicznego i samopoczucia oraz uniknięcia pogorszenia funkcji poznawczych, zwłaszcza w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i demencją" – zauważa jedna z autorek badania, profesor Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii na Uniwersytecie w Cambridge

Gdy śpimy za długo

Wiąże się to z problemami poznawczymi, jednak jest nie do końca jasne, ale dlaczego tak się dzieje – przekazał dr Raj Dasgupta, rzecznik prasowy Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu i adiunkt medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii. 

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----