Ile zarabia burmistrz Chicago?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jawność, czyli transparentność to jeden z filarów polityki niezależnie od zajmowanego stanowiska. Zostały już opublikowane zeznania podatkowe burmistrz Lori Lightfoot za 2019 rok, czyli okres obejmujący pierwsze miesiące jej urzędowania w ratuszu. Wiadomo więc, ile w tym okresie zarobiła jako burmistrz, a także gdzie dorabiała, bo praca w ratuszu nie była jej jedyną.

Ogólna kwota dochodów robi wrażenie, bo to blisko pół miliona dolarów – dokładnie 497,000. Demokratka objęła urząd 20 maja 2019 roku, rok podatkowy nie był pełny. W tym okresie zarobiła 111,120 dolarów w urzędzie miasta na stanowisku burmistrza, a także 352,645 dolarów jako prawnik współpracujący z kancelarią Mayer Brown. Ten ostatni element budził dużo kontrowersji, a amerykańscy dziennikarze wielokrotnie kierowali do ratusza pytania o możliwość zatrudnienia Lori Lightfoot w kancelarii prawnej, podczas gdy była już zaangażowana w politykę. Doszukiwano się na tym polu konfliktu interesów.

„Powodem, dla którego w 2019 roku odnotowano dochody z Mayer Brown, jest to, że nadal istniały pewne rozliczenia, które należały się burmistrz Lightfoot w związku z pracami przez nią wykonywanymi, kiedy była jeszcze partnerem w Mayer Brown”. W 2020 roku burmistrz Lightfoot nie zgłosi dochodów z Mayer Brown” – przekazało w przesłanym komunikacie biuro prasowe ratusza.

Potwierdza się teoria mówiąca o tym, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. W 2018 roku Lightfoot pracując wyłącznie jako prawnik zarobiła we wspomnianej kancelarii 813,000 dolarów. Z wyuczonego zawodu musiała zrezygnować ze względu na start w wyborach o fotel burmistrza Chicago już na etapie prowadzonej kampanii wyborczej. Poprzednie zeznania podatkowe składane przez demokratkę pokazują, że w latach 2014-2017, w których pracowała jako czynny prawnik zarabiała średnio ponad 950,000 dolarów rocznie.

Na chwilę obecną nie są znane zarobki burmistrz Lightfoot w poprzednim, 2020 roku. Nie wiadomo też, jak dokładnie wyglądało to w przeszłości. W latach 2014-2019 rozliczała się nie tylko w Illinois, ale także w Nowym Jorku, Kalifornii i Minnesocie. Ona sama tłumaczy to rodzajem wykonywanej, byłej już działalności prawniczej. Przypomnijmy, że politycy nie muszą ujawniać swoich zeznań podatkowych, ale jest to praktycznie norma - zwłaszcza na wyższych, prominentnych stanowiskach.

fk