Illinois dostosuje się do federalnych wytycznych
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze naszego stanu wydały w poniedziałek nowe wytyczne dotyczące noszenia masek w miejscach publicznych. Gubernator Pritzker podpisał zarządzenie wykonawcze, które pozwala w pełni zaszczepionym mieszkańcom nie nosić masek wewnątrz i na zewnątrz. Prywatne biznesy zachowują jednak prawo samodzielnego decydowania w tej sprawie.

Zaktualizowane zasady noszenia masek w Illinois są prawie identyczne ze wskazówkami Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), które zostały opublikowane w czwartek.

Zezwalają one osobom w pełni zaszczepionym na nienoszenie maseczek lub dystansowanie społeczne w placówkach niezwiązanych z opieką zdrowotną, a także z wyjątkiem sytuacji, gdy "jest to wymagane przez prawa, zasady i przepisy federalne, stanowe, lokalne, plemienne lub terytorialne, w tym wytyczne biznesowe i dotyczące miejsca pracy.”

Nadal zaleca się, aby osoby w pełni zaszczepione nosiły maski w placówkach służby zdrowia, a także w samolotach, pociągach i innych środkach transportu publicznego.

Rozporządzenie zezwala również dowolnemu podmiotowi na dalsze stosowanie bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących noszenia masek, niż jest to wymagane przez władze federalne lub lokalne.

„Biznesy są zachęcane do nadawania priorytetu zdrowiu i bezpieczeństwu swoich pracowników i klientów, w związku z czym nadal mogą wymagać okrycia twarzy i dystansu społecznego, nawet wobec tych, którzy są w pełni zaszczepieni” - przeczytać można w rozporządzeniu.

Pritzker powiedział, że do prywatnych firm należy decyzja, czy domagać się będą od klientów okazania dowodu szczepienia.

„Liczymy na to, że ludzie postąpią właściwie" - powiedział gubernator. (…) Nie będziemy zatrzymywać ludzi i sprawdzać paszportów szczepionkowych w ramach jakiegoś prawa stanowego ”.

Nowe prawo wycofujące nakaz noszenia masek pojawia się w momencie, gdy w stanie Illinois 37.7 procent populacji, czyli ponad 4.8 miliona ludzi, jest w pełni zaszczepionych.

Około 57 procent mieszkańców Illinois w wieku od 16 do 64 lat otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, podobnie jak 81.3 procent osób w wieku 65 lat i starszych.

Jeśli wskaźniki dotyczące COVID nie wzrosną, stan zostanie w pełni otwarty, bez ograniczeń pojemności, do 11 czerwca.

W poniedziałek, 17 maja, stan zgłosił sześć dodatkowych zgonów związanych z COVID, zwiększając całkowitą ich liczbę w Illinois do 22,445.

rj