Stan nie nadąża z pozwoleniami na broń
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Firearm Owners Identification (FOID) to dokument, na który w Illinois trzeba w niektórych przypadkach czekać nawet rok. Stan z trudem nadąża z rozpatrywaniem rekordowej liczby składanych wniosków.

Dotyczy to zarówno podstawowego pozwolenia jak również zezwolenia na noszenie ukrytej broni (concealed carry). W ubiegłym roku aż 350,000 osób złożyło wniosek o przyznanie FOID, nie licząc osób oczekujących na odnowienie tej karty.

Choć teoretycznie Illinois Firearm Services Bureau, czyli agencja odpowiedzialna za przyznanie lub odmowę pozwolenia, ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku, w wielu przypadkach zajmuje to znacznie dłużej. Coraz częściej słyszy się o przypadkach, gdy odnowienie posiadanego pozwolenia zajęło kilkanaście miesięcy.

Dziennikarze telewizji WQAD z miasteczka Moline opisują przypadek mężczyzny, który złożył wniosek w listopadzie 2019 roku, a odpowiedź uzyskał dopiero w październiku 2020. Mało tego, w odstępie miesiąca przyszły na jego adres dwie karty, z różnymi datami wydania.

„Cóż, nie tylko zajęło mi około 11 miesięcy odnowienie karty FOID, ale otrzymałem dwie. Nie jestem więc pewien, co dzieje się z policją stanową Illinois, ale rzeczywiście są pewne problemy z tym procesem ”- powiedział mężczyzna w rozmowie z dziennikarzami.

Choć z powodu opóźnień Illinois wydłużyło daty ważności kart FOID i pozwoleń na noszenie ukrytej broni, niektórzy twierdzą, że to nie wystarczy.

„Nie jest to pomocne, gdy próbujesz kupić amunicję lub broń, ponieważ karta nadal ma datę ważności. Skąd masz wiedzieć, czy to karta o przedłużonej dacie ważności, czy rzeczywiście wygasła? - mówią właściciele broni.

„Wszystko, co wiąże się z bronią palną lub pozwoleniem na jej posiadanie… takie sytuacje mogą być dość ryzykowne” - dodaje mężczyzna udzielający wywiadu telewizji WQAD. „Wolałbym nie zostać rannym lub zabitym z powodu prostego nieporozumienia”.

rj