----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę zmieniającą podział kongresowych okręgów wyborczych stanu Illinois. Polityk twierdzi, że ten nowy odzwierciedla różnorodność stanową m.in. poprzez dodanie drugiego okręgu z przewagą Latynosów i utrzymanie trzech okręgów z przewagą Afroamerykanów.

"Nowy podział jest zgodny z przełomową ustawą Voting Rights Act. Zapewnia, że wszystkie społeczności będą sprawiedliwie reprezentowane w naszej delegacji kongresowej" - powiedział Pritzker w oświadczeniu.

Zmiany są wynikiem mniejszej liczby mieszkańców

Z powodu zmniejszającej się populacji stanu, Illinois będzie miało tylko 17 miejsc kongresowych po wyborach w 2022 roku. To jedno mniej niż obecnie. Największa utrata wyborców nastąpiła na południu stanu. Nowy podział łączy 12. i 15. okręg – reprezentowane teraz przez republikanów. Będzie też nowy okręg 13. Rozciąga się od rejonu Metro East przez Springfield i Decatur do Champaign – swoją kandydaturę do nominacji demokratycznej w tym okręgu zgłosiła już była asystentka Pritzkera, Nikki Budzinski. Nowa mapa tworzy również drugi okręg z większością latynoską, co zdaniem Pritzkera jest odzwierciedleniem wzrostu populacji latynoskiej na terenie całego stanu. Rozciąga się od północno-zachodniej części Chicago na zachód i obejmuje latynoskie społeczności w Bensenville, Addison i West Chicago. Nowy podział będzie stosowany w wyborach do 2030 roku. Obecnie w ogólnym rozrachunku demokraci mają przewagę 13-5 nad republikanami w stanowej delegacji kongresowej.

Republikanie: Pritzker narysował podział pod swoich

Republikanie otwarcie krytykują nowe granice okręgów wyborczych. Twierdzą, że zostały wyznaczone sztucznie z naciskiem na to, by przynieść korzyści rządzącej frakcji – w tym przypadku demokratom.  

„Ustawa podpisana we wtorek przez Pritzkera tworzy z góry ustalonych zwycięzców i przegranych w prawie wszystkich siedemnastu okręgach" – mówi Madeleine Doubek z pozarządowej organizacji CHANGE Illinois. Według niej demokraci od początku dążyli do wyznaczenia granic, które dałyby im przewagę 14-3 w przyszłych wyborach do Kongresu.

fk