Illinois odrzuciło progresywny podatek
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wyborcy z naszego stanu odrzucili propozycję zmiany prawnej, która pozwoliłaby legislaturze na wprowadzenie stopniowego opodatkowania dochodów indywidulanych w miejsce obecnie obowiązującego podatku liniowego.

To spory cios dla gubernatora, który planował w ten sposób zasilić budżet i powstrzymać wzrost zadłużenia. W związku z niepowodzeniem administracja będzie musiała teraz znaleźć inny sposób naprawy stanowych finansów.

Planowana poprawka do Konstytucji Illinois została odrzucona przez 55% głosujących. Spowodowało to niemal natychmiastowy spadek cen obligacji stanowych. Niepowodzenie referendum nie spowoduje automatycznego obniżenia ratingu kredytowego Illinois do poziomu śmieciowego, choć od jakiegoś czasu stan nasz znajduje się na krawędzi takiej oceny. Trzy główne firmy ratingowe oświadczyły, że będą obserwować wprowadzanie ewentualnego planu awaryjnego in a tej podstawie podejmą decyzję.

Kosztowna kampania

Obydwie strony prowadziły bardzo kosztowną kampanię, którą ostatecznie wygrał przeciwnik zmian, założyciel funduszu Citadel, miliarder Ken Griffin, który wydał prawie 54 miliony dolarów na finansową pomoc przeciwnikom wprowadzenia zmian. Gubernator Pritzker, również miliarder i spadkobierca imperium hotelowego Hyatt, przekazał 58 milionów dolarów wsparcia na rzecz promocji wspomnianych zmian.

„Mieszkańcy Illinois przekazali jasną wiadomość naszym przywódcom politycznym w Springfield” - napisał w oświadczeniu Griffin. „Nadszedł czas, aby wprowadzić od dawna oczekiwane reformy, aby uchronić nasz stan przed finansową ruiną”.

Utrata poparcia w sprawie podatków stanowi nowe wyzwanie dla wysiłków gubernatora, który miał nadzieję wykorzystać dodatkowe pieniądze na stabilizację finansów Illinois, w których najbardziej destruktywną rolę od lat odgrywają rosnące koszty publicznych funduszy emerytalnych.

Będą cięcia

„Będą cięcia i będą one bolesne” - powiedział Pritzker podczas konferencji prasowej w środę. Dodał, że bez dodatkowych wpływów z progresywnego podatku dochodowego stan rozważy różne opcje, w tym potencjalne obniżenie funduszy na rzecz bezpieczeństwa publicznego, edukacji i opieki zdrowotnej. Poza tym poinformował, że Illinois jest zmuszone, by polegać na obowiązującym systemie podatkowym, aby uzyskać większe dochody.

Alternatywne źródła dochodu dla Illinois obejmują dalsze pożyczania pieniędzy, skorzystanie po raz drugi z rezerwy federalnej, ograniczenie wydatków, zwiększenie przychodów oraz - co jest w obecnej chwili po upadku planu w referendum możliwe - podwyższenie podatków od sprzedaży oraz stawki podatku dochodowego.

Ile brakuje?

Illinois ma około 8.3 miliarda dolarów w niezapłaconych rachunkach, około 137 miliardów dolarów zobowiązań emerytalnych, a w specjalnym funduszu kryzysowym zostało zaledwie 68 tysięcy 459 dolarów.

rj