----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W czwartek gubernator Pritzker ogłosił, że Illinois jest gotowe do przejścia do następnej fazy stanowego planu ponownego otwarcia.

„Ta dobra wiadomość zawiera pewne zastrzeżenie: wszyscy widzieliśmy podczas tej pandemii, że ten wirus i jego odmiany okazały się nieprzewidywalne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak wskaźniki, które dziś wyglądają dobrze, będą wyglądać za tydzień, dwa tygodnie, za miesiąc" - powiedział. „Obserwowaliśmy taką sytuację w sierpniu i ponownie w marcu, ale wiemy, że posiadamy odpowiednie narzędzia, takie jak szczepienia i noszenie maseczek, które okazały się niezwykle skuteczne, pod warunkiem, że wszyscy się do tego stosujemy”.

Kiedy stan wejdzie w fazę przejściową, tzn. bridge phase, w dniu 14 maja, złagodzone zostaną kolejne ograniczenia. Jeśli wskaźniki utrzymają się na odpowiednim poziomie, stan będzie mógł wejść w fazę 5 - pełnego ponownego otwarcia - już 11 czerwca.

Do czwartku ponad 85% mieszkańców stanu Illinois w wieku 65 lat i starszych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, znacznie przekraczając 70%, wymagane, aby stan wyszedł z fazy 4 i był o krok bliżej do fazy 5, ostatniego etapu planu ponownego otwarcia Pritzkera.

Faza pomostowa podnosi limity wydajności z 50% do 60% dla biur, punktów sprzedaży czy punktów usługowych. Zgodnie z wytycznymi, centra zdrowia i fitness będą również mogły działać z 60% wydajnością i prowadzić grupowe zajęcia fitness do 50 osób w pomieszczeniach zamkniętych i do 100 w plenerze.

W barach i restauracjach goście wciąż muszą zachowywać odległość 6 stóp od siebie, a grupy będą ograniczone do 10 osób w fazie pomostowej, ale limity pojemności zostaną zwiększone z 25 do 30% w pomieszczeniach zamkniętych i do 50% na zewnątrz.

Muzea i ogrody zoologiczne również będą mogły działać na poziomie 60 procent wydajności (do tej pory było to 25%).

Gubernator przypomniał, iż ważne jest, aby mieszkańcy Illinois w dalszym ciągu nosili maseczki i że stan będzie przestrzegać wytycznych Centers for Disease Control and Prevention w tej kwestii.

W całym stanie podano ponad 9.6 miliona dawek szczepionek, a według danych Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois 33.6% z ponad 12.7 miliona mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych.

jm