Infekcja COVID po szczepieniu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nie była na to dowodów, były tylko ewentualne podejrzenia wirusologów i lekarzy chorób zakaźnych. Teraz to już fakt - ponad 100 osób w pełni zaszczepionych amerykańskimi szczepionkami choruje na COVID-19 w stanie Waszyngton. Wszyscy pacjenci uzyskali pozytywne testy na obecność koronawirusa, a informację potwierdziły lokalne władze.

Z 1.2 miliona osób, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 w Waszyngtonie, epidemiolodzy odnotowali 102 pozytywne, potwierdzone przypadki zakażenia w 18 powiatach tego stanu. To mniej niż 0.01% wszystkich w pełni zaszczepionych osób. W większości przypadków to pacjenci, u których wystąpiły tylko łagodne objawy – co było głównym celem szczepionki. Z ponad stu potwierdzonych przypadków u osób zaszczepionych, co najmniej osiem było lub jest z hospitalizowanych. Departament Zdrowia Stanu Waszyngton bada również dwa przypadki, w których zaszczepieni pacjenci zmarli po infekcji COVID-19. Wiadomo, że oboje mieli ponad 80 lat i cierpieli na tzw. choroby współistniejące – czyli m.in. nadwagę czy przebyty zawał serca lub problemy z krążeniem.

„Potwierdzone przypadki wśród osób zaszczepionych pokazują nam, że nawet jeśli zostałeś zaszczepiony, nadal musisz nosić maskę, zachowywać dystans społeczny i myć ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 na inne osoby, które nie zostały zaszczepione” - mówi dr. Umair Shah, sekretarz ds. zdrowia stanu Waszyngton.

Badania kliniczne przeprowadzone na dużą skalę wykazały, że szczepionki COVID-19 zmniejszają ryzyko zakażenia się chorobą u osób zaszczepionych nawet o 95% w porównaniu z osobami, które nie przyjęły szczepionki. Wiadomo jednak, że niezależnie od producenta, żadne preparaty nie są w 100% skuteczne w zapobieganiu infekcji. „Należy pamiętać, że każda szczepionka dostępna obecnie na rynku w większości przypadków zapobiega ciężkiej chorobie i śmierci” - dodaje Shah.

Na chwilę obecną nie wiadomo, jak duży odsetek infekcji o osób zaszczepionych jest spowodowany nowymi mutacjami koronawirusa, które są bardziej odporne na działanie szczepionki.

fk