----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

12 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Brutalna i krwawa strzelanina w szkole w Uvalde to kolejny impuls do dyskusji dotyczących ograniczenia powszechnego dostępu do Broni w Stanach Zjednoczonych. W środę Izba Reprezentantów przyjęła ustawę zakazującą sprzedaż broni półautomatycznej osobom poniżej 21 roku życia oraz ograniczającą sprzedaż magazynków dużej pojemności. Decyzja została pozytywnie przyjęta przez większość aktywistów, ale niemal pewne jest, że nowe prawo odrzuci podzielony Senat. 

Głosowanie to odpowiedź na potrzebę społeczną

Głosowanie nad obszernym pakietem ustaw o broni odbyło się dwa tygodnie po tym, jak uzbrojony nastolatek dokonał zabójstwa 19 dzieci i dwóch nauczycieli w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie. Kilka godzin przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów rodzice jednego z zabitych tam dzieci i 11-latka, który przeżył, wystąpili przed komisją Izby, aby zwrócić uwagę na wagę problemu. Mimo, że ustawa przeszła stosunkiem głosów 223 do 204, to jednomyślności wśród polityków nie było. 

Rozbieżności polityczne

Za przyjęciem ustawy głosowało pięciu republikanów: Anthony Gonzalez z Ohio, Fred Upton z Michigan, Brian Fitzpatrick z Pensylwanii, Adam Kinzinger z Illinois i Chris Jacobs z Nowego Jorku. Dwóch demokratów - Jared Golden z Maine i Kurt Schrader z Oregonu - głosowało przeciw. W Izbie twardo przeciwko nowemu prawu opowiedzieli się republikanie. 

„Ochrona naszych dzieci jest ważna - tak, to prawda. Ale ten projekt ustawy tego nie gwarantuje. Ten projekt ustawy odbiera prawo do drugiej poprawki, prawo dane przez Boga, chronione przez naszą Konstytucję, praworządnym obywatelom amerykańskim. To właśnie czyni ta ustawa i dlatego powinniśmy się jej sprzeciwić" – powiedział Jim Jordan, republikanin z Ohio. Ustawa nie ma szans na poparcie w równo podzielonym Senacie, gdzie zdecydowana opozycja republikanów oznacza, że nie możliwe jest uzyskanie 60 niezbędnych głosów do kontynuowania prac nad nowym prawem. 

Zapisy nowej ustawy

Projekt uchwalony w Izbie Reprezentantów zawiera szereg indywidualnych ustaw mających na celu zapobieganie przemocy z użyciem broni palnej. Chodzi przede wszystkim o podniesienie wieku uprawniającego do kupowania niektórych półautomatycznych karabinów centralnego zapłonu - z 18 do 21 lat. Ustawa wprowadziłaby nowe kategorie przestępstw federalnych dotyczące handlu bronią i sprzedaży magazynów o dużej pojemności oraz umożliwiłby władzom lokalnym wypłacanie rekompensat osobom, które oddają takie magazynki w ramach programu wykupu. Stworzyłoby to zachętę podatkową do sprzedaży detalicznej bezpiecznych schowków do przechowywania broni oraz sankcje karne za złamanie nowych wymogów regulujących przechowywanie broni palnej w lokalach mieszkalnych.

O zmianę w prawie dostępu do broni apeluje też amerykański biznes

220 prezesów firm z całych Stanów Zjednoczonych domaga się od rządu redukcji przemocy z bronią w ręku. Do tych głosów dołączyli teraz prezesi i liderzy biznesu z 50 stanów reprezentujący także wielkie firmy, takie jak Bloomberg czy Leci Strauss.

Podobnie jak wy, nadal jesteśmy świadkami tragicznych kosztów amerykańskiej epidemii przemocy z użyciem broni i jej wpływu na nasze społeczności. Nasz kraj potrzebuje, byście podjęli śmiałe, pilne działania w celu rozwiązania problemu – napisali w liście do Senatu prezesi firm. Argumentowali też, że koszty przemocy z wykorzystaniem broni palnej oceniane są na 280 mld dolarów rocznie – tylko w Stanach Zjednoczonych. 

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----