Jak finansowo przygotować się na kolejne blokady
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stany Zjednoczone biją codzienne rekordy w zakresie nowych przypadków koronawirusa, co powoduje wprowadzenie kolejnych ograniczeń i zapowiedzi ze strony lokalnych władz podjęcia jeszcze bardziej restrykcyjnych działań.

Chociaż nie mówi się o powszechnym zamknięciu całego kraju, nawet regionalne i stanowe nakazy zamknięcia mogą oznaczać utratę źródła utrzymania wielu Amerykanów, zwłaszcza pracowników, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku uderzenia pierwszej fali.

Eksperci zauważają, że nadal jest czas, aby przygotować się pod względem finansowym na kolejną falę ograniczeń.

Oszczędzaj

Gdy pierwsza fala pandemii uderzyła kraj, jedyną radą finansową, co do której zgodny był praktycznie każdy ekspert, było to, iż każdy konsument powinien stworzyć swój fundusz ratunkowy.

Najwyraźniej ludzie posłuchali. W kwietniu stopa oszczędności osobistych w USA – procent dochodu netto, który ludzie odkładają na przyszłość – wzrósł do 33%. To najwyższy poziom od czasu, gdy Biuro Analiz Ekonomicznych zaczęło śledzić stopy oszczędności w 1959 roku.

Popraw swoją historię kredytową

Jeśli kolejne blokady zagrożą ci utratą pracy, konieczne może okazać się zaciągnięcie pożyczki osobistej, aby móc pokryć bieżące wydatki. Jednak jeśli twoja historia kredytowa nie jest najlepsza, znacznie trudniej będzie ci uzyskać pożyczkę z przyzwoitą stopą procentową.

W dzisiejszych czasach łatwo jest sprawdzić swoją historię kredytową w internecie, a firmy, które pomagają uzyskać do niej dostęp, również często oferują usługi monitorowania kredytu. Za każdym razem, gdy twój wynik ulegnie zmianie otrzymasz powiadomienie, oraz uzyskasz wskazówki, co zrobić, jeśli twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia.

Spłać część długów

Zarządzanie zadłużeniem na kartach kredytowych może stanowić wyzwanie nawet w najlepszych czasach. Stopy procentowe mogą sięgać czasami nawet 20%. Jednak sytuacja może okazać się naprawdę trudna, jeśli z powodu nowych ograniczeń utracisz źródło dochodu.

Jeśli zaczniesz gromadzić odsetki na wielu różnych kartach kredytowych, nie będziesz w stanie dokonywać minimalnych płatności, twoja zdolność kredytowa spadnie, a zadłużenie szybko wymknie się spod kontroli. Jeśli nadal posiadasz na to środki, dobrym pomysłem jest dokonywanie teraz większych niż zwykle płatności, aby spłacić przynajmniej część zadłużenia.

Mając solidną ocenę kredytową, możesz zmniejszyć miesięczne spłaty zadłużenia, łącząc długi w jedną pożyczkę konsolidacyjną o niższym oprocentowaniu.

Rozszerz zakres poszukiwania pracy

Druga fala masowych blokad prawie na pewno wywoła kolejną rundę zwolnień i przymusowych urlopów. Jeśli obawiasz się utraty pracy, lub jeśli jesteś bezrobotny i poszukujesz zatrudnienia, wyrób w sobie nawyk regularnego sprawdzania nowych ofert pracy, może nawet dwa razy dziennie.

Na niektórych nowoczesnych portalach ogłoszeń znajdziesz oferty pracy, o których nawet nie słyszałeś, a które mogą pasować do twojego profilu. Mogą nawet dostarczyć cennych informacji o obecnym rynku pracy, w tym kwalifikacji, których poszukują rekruterzy u najlepszych kandydatów.

Przed rozpoczęciem poszukiwań upewnij się, że masz profesjonalne, aktualne CV, które możesz wysłać potencjalnym pracodawcom.

Poszukaj dodatkowego zajęcia

Niezależnie od tego, czy aktualnie poszukujesz pracy, dodatkowe dochody uzyskane na boku, to świetny sposób na pokrycie codziennych wydatków. Dzisiejsze niezależne portale internetowe pomogą ci znaleźć nabywców na wszelkiego rodzaju usługi, od projektowania graficznego po blogowanie, podkładanie głosu, rękodzieło czy wiele innych. Co najważniejsze, większość z tych dodatkowych zajęć można wykonywać z własnego domu. Poświęcenie kilku godzin tygodniowo na dodatkową pracę pomoże ci również zbudować sieć kontaktów i rozbudować CV, co może zwiększyć twoje szanse na znalezienie pracy na pełen etat w przyszłości.

Upewnij się, że masz ubezpieczenie

Jeśli straciłeś pracę podczas pierwszej blokady, straciłeś prawdopodobnie również ubezpieczenie zdrowotne. Grupa broniąca praw konsumentów Families USA oszacowała, że pandemia spowodowała utratę ubezpieczenia nawet 5.4 miliona osób.

Możesz mieć wrażenie, że nie możesz sobie pozwolić na zakup nowej polisy w tej chwili, ale jeśli ty lub ktoś z twojej rodziny będzie zmuszony do podjęcia leczenia i zostanie narażony na koszty, gdy nie jest objęty ubezpieczeniem, ostatecznie może kosztować to znacznie więcej niż składki ubezpieczeniowe.

Aby uzyskać jak największą ochronę za najlepszą cenę, musisz rozejrzeć się i uzyskać oferty od różnych firm ubezpieczeniowych. To może okazać się uciążliwe, ale stawki często można porównać online i szybko znaleźć niezbędne informacje.

Pilnuj swoich wydatków

Jeśli nie śledzisz każdego dolara, który opuszcza twoje konto każdego miesiąca, zdziwisz się, ile możesz zaoszczędzić dzięki kilku drobnym zmianom.

Stwórz listę lub arkusz kalkulacyjny z miesięcznymi wydatkami i zidentyfikuj wszystkie nieistotne pozycje, które można usunąć z budżetu na czas blokady. Porównuj stawki za opłacane usługi. Zwróć uwagę na drobne wydatki, które czasem trudno jest kontrolować, a po ich zsumowaniu okazuje się, iż osiągają one znaczne kwoty. W miarę swoich możliwości szukaj wszystkich sposobów oszczędności. 

jm