Jak głosowało Illinois
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nasz stan od dawna uznawany jest za bastion demokratów, gdy chodzi o wybory prezydenckie. Dlatego wyniki z nocy wyborczej przyznające zwycięstwo Bidenowi w Illinois nikogo nie zaskoczyły. W innych kategoriach też głosowaliśmy zgodnie z przewidywaniami, co oznacza, że trzęsienia ziemi nie będzie. 

Bez mian na stanowisku prokuratora powiatu Cook

Nie będzie zmiany na stanowisku Prokuratora Stanowego dla powiatu Cook. Kim Foxx (D) pokonała republikańskiego kandydata, Pata O`Briena. Podjął się on trudnego zadania zważywszy na sondażowe poparcie urzędującej prokurator w Chicago, skąd pochodziła ponad połowa zdobytych przez nią głosów.

142

O'Brien tuż po godzinie 10 wieczorem zadzwonił do niej z gratulacjami, a następnie wygłosił krótkie przemówienie w swoim sztabie wyborczym:

„Miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych czterech lat będziemy w lepszej sytuacji niż obecnie. Mogę tylko powiedzieć, że daliśmy z siebie wszystko” - powiedział O`Brien.

Foxx zawdzięcza zwycięstwo przede wszystkim wyborcom z Chicago, gdzie zdobyła pół miliona głosów. 250,000 przypadło w mieście O`Brienowi. Na większości przedmieść powiatu Cook uzyskał on przewagę.

Wybory prezydenckie

Tak, jak wspomnieliśmy, nie było zaskoczenia. Zwyciężył kandydat demokratów, Joe Biden. Różnica głosów wskazuje jednak, że z roku na rok rosną szanse republikańskich kandydatów na prezydencki urząd. Może jeszcze nie dziś, ale za jakiś czas - w opinii ekspertów – Illinois stanie się tzw. stanem niezdecydowanym, gdzie prawdopodobieństwo zwycięstwa obydwu kandydatów będzie na podobnym poziomie.

143

Referendum podatkowe

O referendum piszemy osobno, bo to temat wymagający więcej niż tylko kilku zdań. Większość wyborców nie zaufała w władzom w Springfield i nie upoważniła ich do decydowania o różnych progach podatkowych mówiąc: najpierw zróbcie porządki z finansami używając dostępnych narzędzi.

145

rj