Jak Illinois zamierza pozbyć się azjatyckiego karpia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pod koniec miesiąca mieszkańcy Illinois nie usłyszą już nic na temat azjatyckiego karpia. Po kilku latach i setkach milionów dolarów wydanych na próby utrzymania ich z daleka od Wielkich Jezior, jak to jest możliwe?

Karp azjatycki to inwazyjny gatunek, który szturmem opanował drogi wodne w Illinois. Rządy wydały setki milionów dolarów na utrzymanie ich z daleka od Wielkich Jezior, obawiając się, że zdominuje cały ekosystem wodny. Teraz Departament Zasobów Naturalnych Illinois znalazł inne rozwiązanie, które nic nie kosztuje. Zamierza zmienić nazwę tej ryby.

„Chcemy, aby nazwa była bardziej atrakcyjna, aby ludzie byli bardziej skłonni do ich kupowania i spożywania” – powiedział John Rogner, zastępca dyrektor Illinois Departament of Natural Resources.

„Jest zdrowszy niż tilapia” – powiedział Dirk Fucik, który twierdzi, że karp azjatycki w kuchni może stać się wkrótce bardziej popularny niż tilapia.

Typowy karp żeruje na dnie, ma mulisty smak i nieapetyczny zapach. Jednak karp azjatycki żywi się planktonem i nie przypomina klasycznego karpia.

Obecnie komercyjni rybacy otrzymują dotacje rządowe na połów karpia azjatyckiego z rzeki Illinois, aby pomóc kontrolować ogromną populację tego gatunku. Większość złowionych ryb jest wykorzystywana jako nawóz lub do innych zastosowań przemysłowych. Ale inne, zwłaszcza wielkogłowy karp azjatycki, mogą wkrótce trafić na nasze talerze – zwłaszcza, jeśli otrzymają nową, atrakcyjną nazwę.

Jeśli chodzi o kryteria nazewnictwa, Fucik ma kilka sugestii. „Proste, krótkie i nie karp” – powiedział.

„Jedyną wadą karpia jest to, iż ma dużo ości i nie jestem w stanie zaserwować 8-uncjowego kawałka bez ości” – powiedział Fucik. „Musi zostać zmielony i w ten sposób przetworzony na hamburgery, kiełbaski, hot dogi, klopsiki, mięso do taco i wszelkie inne formy mielonego mięsa".

Urzędnicy z Illinois ujawnią nową nazwę 29 czerwca, mając nadzieję, że miłośnicy owoców morza pomogą ochronić drogi wodne i Wielkie Jeziora przed agresywnym gatunkiem, spożywając znaczne ilości tej ryby o nowej, atrakcyjnej nazwie.

jm