----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Monmouth University, prawie trzech na dziesięciu Amerykanów martwi się o pieniądze na pokrycie podstawowych produktów oraz z powodu rosnącej inflacji. Sondaż przeprowadzono od 2 do 6 grudnia, wzięło w nim udział 808 dorosłych osób.

Liczba osób, które twierdzą, że nie mają problemu z rachunkami za produkty spożywcze spadła w ciągu dwóch lat o 13 punktów procentowych. 

Prawie jeden na pięciu Amerykanów wymienia koronawirusa jako swoje największe zmartwienie w życiu codziennym. Jednak około jedna trzecia uważa, że największym zmartwieniem, z jakim się borykają, są rachunki (15%) oraz inflacja (14%).

Z sondażu wynika, że większy wpływ na odpowiedzi ma przynależność partyjna niż wysokość zarobków. Tylko niewiele ponad 40% republikanów stwierdziło, że płacenie za zakupy spożywcze nie stanowi dla nich problemu. To dramatyczny spadek w porównaniu z rokiem 2019, kiedy 81% odpowiedziało tak samo. Dla porównania z płaceniem rachunków nie ma problemu 57% wyborców niezależnych oraz 67% demokratów.  

Wśród respondentów o dochodach poniżej 50 tysięcy dolarów rocznie, 44% stwierdziło, że pokrycie rachunkówza  zakupy spożywcze nie sprawia im trudności, to spadek aż o 10 procent w porównaniu z rokiem 2019. Dla osób zarabiających w przedziale od 50 tysięcy do 100 tysięcy z rachunkami spożywczymi nie ma problemu 59% pytanych, to spadek o 16 procent. W grupie Amerykanów zarabiającej ponad 100 tysięcy z wydatkami na ten cel nie ma z  problemu 72%, co oznacza redukcję o 11 punktów procentowych w porównaniu z 2019 r.

al