Jedna trzecia dorosłych sceptycznie nastawiona do szczepionki na Covid
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mniej więcej jeden na trzech Amerykanów twierdzi, że prawdopodobnie nie przyjmie szczepionki na Covid – wynika z nowego sondażu, którego wynik martwi ekspertów, jeśli Stany Zjednoczone mają nadzieję osiągnąć odporność stadną i pokonać epidemię.

Sondaż przeprowadzony przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research wykazał, że 67% Amerykanów planuje się zaszczepić lub już to zrobiło, 15% nie zamierza tego robić, a 17% twierdzi, iż prawdopodobnie nie przyjmie szczepionki. Wielu wyraziło wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek.

Sondaż sugeruje, że sceptycyzm utrzymuje się pomimo trwającej od ponad 1.5 miesiąca amerykańskiej kampanii szczepień, która przyniosła niewiele, jeśli w ogóle, poważnych skutków ubocznych. Stwierdzono, że opór jest wyższy wśród młodych ludzi, osób bez dyplomu ukończenia studiów, czarnoskórych oraz republikanów.

Doktor Anthony Faucci, czołowy rządowy ekspert ds. chorób zakaźnych, szacował, że około 70 do 85% populacji USA musi zostać zaszczepionej, aby powstrzymać epidemię, która zabiła blisko 470,000 dorosłych Amerykanów. Niedawno dodał, że pojawienie się i rozprzestrzenianie bardziej zaraźliwych odmian wirusa zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki i to w jak najszybszym czasie.

Czy 67 procent wystarczy?

„Nie. Nie, nie, nie, nie” – powiedział William Hanage, ekspert ds. dynamiki chorób z Harvard University. „Trzeba zaszczepić znaczną część populacji, zanim zobaczymy rzeczywiste efekty”.

Prawie 33 miliony Amerykanów, czyli ok. 10% populacji, otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 9.8% zostało w pełni zaszczepionych – wynika z informacji Centers for Disease Control and Prevention.

Sondaż Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research został przeprowadzony na grupie 1,055 dorosłych w okresie od 28 stycznia do 1 lutego. Spośród osób, które zapowiedziały, że na pewno nie przyjmą szczepionki, 65% wymieniło obawy dotyczące skutków ubocznych, pomimo rekordowo wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ciągu ostatnich miesięcy. Mniej więcej ten sam odsetek nie ufa szczepionkom na Covid-19. 38% nie wierzy, że w ogóle potrzebuje szczepionki, a podobny odsetek twierdzi, że nie wie, czy szczepionka na Covid jest skuteczna i nie ufa rządowi.

Spośród tych, którzy twierdzą, że prawdopodobnie nie przyjmie szczepionki, ale nie wykluczyli jej całkowicie, 63% stwierdziło, że poczeka, aby przekonać się, czy jest ona skuteczna, a 60% boi się możliwych skutków ubocznych.

Wielu Amerykanów wyraziło zaniepokojenie tempem opracowania szczepionki, co zajęło firmom farmaceutycznym mniej niż rok.

„Czuję, że się pospieszyli” – powiedziała jedna z ankietowanych osób.

„Chciałbym zobaczyć więcej danych dotyczących bezpieczeństwa” – zaznacza inny uczestnik, badania, który chciałby uzyskać także większą jasność co do tego, czy szczepionka jest skuteczna przeciwko nowym wariantom wirusa.

Urzędnicy służby zdrowia próbują uspokajać obawy i uspokajać opinię publiczną, odwołując się do naukowych dowodów. Najnowsze dane wskazują, że dwie stosowane w Stanach Zjednoczonych szczepionki firm Pfizer i Moderna, są skuteczne nawet przeciwko nowym odmianom wirusa – twierdzi Fauci.

Chociaż wydawać by się mogło, że szczepionki zostały opracowane w rekordowym tempie – stanowi to zwieńczenie wieloletnich badań. Szczepionki przeszły badania kliniczne z udziałem tysięcy osób, monitorowanych przez 60 dni po ostatniej dawce. Badania innych szczepionek wykazały, że szkodliwe skutki uboczne prawie zawsze pojawiają się w ciągu 45 dni.

Badanie wykazało, że starsi Amerykanie, którzy są bardziej narażeni na Covid-19, częściej twierdzili, iż zamierzają się zaszczepić. Cztery na dziesięć osób poniżej 45. roku życia deklaruje, że prawdopodobnie lub zdecydowanie nie przyjmie szczepionki – w porównaniu do jednej czwartej osób starszych.

jm