----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Już dawno wkroczyliśmy w sezon wyborczy, a pierwszym, bardzo ważnym jego etapem, są prawybory mające wyłonić kandydatów na poszczególne stanowiska z obydwu partii politycznych. Choć wtorkowe głosowanie już zakończone, to wiele z poniższych informacji może przydać się w przyszłości.

Kiedy prawybory w Illinois?

W tym roku wyznaczone zostały na wtorek, 28 czerwca.

Zwykle odbywały się one u nas w marcu w roku wyborczym, ale stanowi ustawodawcy w ubiegłym roku podjęli decyzję, aby odroczyć prawybory o około trzy miesiące. Zrobili to w oczekiwaniu na opublikowanie szczegółowych danych spisu powszechnego w USA. Publikacja tych danych, zebranych w 2020 r., została opóźniona przez pandemię COVID-19. Dane te są niezbędne dla procesu podziału mapy politycznej stanu na dystrykty, do którego wprowadzane są poprawki co 10 lat w właśnie w wyniku spisu powszechnego (redistricting).

Jak zarejestrować się do głosowania w Illinois?

Najpierw sprawdź, bo być może już jesteś w bazie wyborców. Można to zrobić na specjalnie przygotowanej do tego stronie internetowej:

https://ova.elections.il.gov/RegistrationLookup.aspx

Aby zarejestrować się do głosowania w Illinois musisz być obywatelem USA, mieć ukończone 18 lat przed dniem wyborów powszechnych w dniu 8 listopada i nie odbywać kary w zakładzie karnym.

Jeśli ktoś nie skorzysta z możliwości rejestracji przed wyborami, pozostaje opcja uczynienia tego w lokalu wyborczym w dniu głosowania.

Aby to zrobić, należy przynieść dwa dokumenty tożsamości, jeden z aktualnym adresem (np. rachunek za media) i być przygotowanym do oddania głosu w tym samym czasie.

Jak głosować w Illinois

Mamy możliwość głosowania korespondencyjnegi i wczesnego, a także tradycyjnie, stawiając się osobiście w punkcie wyborczym w dniu wyborów

Ale uwaga, musi to być Twój punkt, do którego wyborca przypisany jest na podstawie miejsca zamieszkania. Mieszkańcy Chicago, Cook, a zwłaszcza DuPage County mają jednak kilka dodatkowych opcji, o czym za chwilę.

Jeśli nie wiesz gdzie znajduje się Twój punkt odwiedź stronę Board of Elections i wpisz swój adres:

https://ova.elections.il.gov/PollingPlaceLookup.aspx

Jeśli jesteś mieszkańcem Chicago, przedmieść w Cook County lub DuPage County, masz kilka dodatkowych opcji w dniu wyborów.

W Chicago wszystkie miejsca wczesnego głosowania pozostaną otwarte w dniu wyborów dla wszystkich wyborców w mieście, czyli 51 placówek, w których nie obowiązuje tzw. rejonizacja.

Zachęcamy wszystkich wyborców w mieście Chicago, by zanim udadzą się oddać głos w prawyborach, sprawdzili informacje dotyczące ich lokalu wyborczego na stronie internetowej www.chicagoelections.gov lub w języku polskim na www.chicagowybory.com pod linkiem “Twoje Informacje Wyborcze” .

Komisja Wyborcza w Chicago prosi również głosujących mieszkańców o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela). Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów. Można również dzwonić po polsku na numer 312-269-5702.

Cook County też ma lokalizacje otwarte dla wszystkich, nie podlegące tzw. rejonizacji. Są jednak tylko dwie - przy 69 W. Washington St. oraz Union Station Founders Room przy 225 S. Canal St.

Du Page County. Jako nowość w tym roku powiat ten ogłosił, że jest pierwszym powiatem w Illinois, które umożliwia wyborcom oddanie głosu w dowolnym ze swoich 263 lokali wyborczych. To duże ułatwienie, zobaczymy czy przełoży się na frekwencję.

Godziny otwarcia komisji wyborczych

W całym stanie Illinois godziny otwarcia są takie same:

6 rano - 7 wieczorem.

Ale jeśli już stoisz w kolejce do głosowania, nie musisz się spieszyć. Ważne by dotrzeć do punktu wyborczego przed jego zamknięciem. Może się zdarzyć, że w jakiejś komisji wyborczej ktoś będzie chciał przekonać czekających na oddanie głosów, że jest już po 7 pm, więc nie można tego zrobić. Nie wierz im, to nieprawda, mają obowiązek dopuścić do głosowania każdego, kto dotarł do punktu przed jego zamknięciem.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----