----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Mark Brzeziński został zaprzysiężony na nowego ambasadora USA w Polsce. Nominację odebrał w Waszyngtonie z rąk wiceprezydent Kamali Harris. Podczas uroczystości obecna była córka nowego ambasadora i jego siostra – dziennikarka Mika Brzeziński. Wydarzenie nie było transmitowane w mediach, ale przed jego rozpoczęciem Brzeziński udzielił krótkiego wywiadu korespondentowi Faktów TVN, Marcinowi Wronie.

„Jestem bardzo podekscytowany. To dla mnie niezwykle znaczące, że zostanę ambasadorem Stanów Zjednoczonych w ojczyźnie mojego ojca. To znaczy dla mnie bardzo wiele i jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi” – powiedział Mark Brzeziński. Nowy ambasador wylatuje do Polski w czwartek wieczorem. To ważna zmiana także dla amerykańskiej dyplomacji w Polsce, bo poprzednia ambasador - Georgette Mosbacher opuściła Polskę po przegranych przez Donalda Trumpa wyborach. Było nominowana politycznie, a w takich przypadkach ambasadorowie sami rezygnują ze swoich funkcji. Od tego czasu – niemal roku, funkcję szefa misji sprawuje chargé d'affaires – niższy stopniem dyplomata.

Cele na placówce w Warszawie

W grudniu w trakcie przesłuchania przez jedną z senackich komisji Brzeziński, będący wówczas kandydatem na ambasadora powiedział, że „Jako ambasador USA w Warszawie będę kontynuował promocję praworządności, praw podstawowych i praw człowieka, w tym osób LGBTQI+”. Brzeziński podkreślał, że oprócz walki o prawa człowieka skupi się też na akcentowaniu w relacjach z rządem w Warszawie bezstronnego sądownictwa i niezależnych mediów - zwłaszcza sprawę wolności prasy - "Przychodzę jako ambasador z bardzo jasnym przesłaniem: Ameryka jest za równością". W środowym wywiadzie Brzeziński przyznał, że podstawowym celem pozapolitycznym jest doszlifowanie języka polskiego. Używał go głównie jako student – stypendysta, uczący się w Polsce – było to 30 lat temu.

Kim jest Brzeziński?

Mark Brzeziński urodził się w 1965 r. Od 2011 do 2015 r. był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. Od wielu lat związany jest z partią demokratyczną. Z zawodu prawnik, a z zamiłowania aktywny działacz polsko-amerykański, który sympatię do Polski ma we krwi – jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był m.in. doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera i Johna F. Kennedy’ego. Brzeziński zna język polski i francuski, jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Długi proces akceptacji

Z powodu politycznych sporów pomiędzy demokratami a republikanami w Senacie kandydatura Brzezińskiego została oficjalnie zatwierdzona dopiero 18 grudnia – mimo tego, że Joe Biden wyznaczył go na tę funkcję jeszcze w wakacje. To nie jedyny problem, bo kolejny leżał po stronie rządu w Warszawie. Ten z kolei domagał się od Marka Brzezińskiego, by przed przyjazdem nad Wisłę zrzekł się polskiego obywatelstwa. Sam zainteresowany stwierdził, że nie może się zrzec czegoś, czego nie ma. Z kolei Warszawa twierdziła, że Brzeziński ma obywatelstwo RP z mocy prawa, ponieważ jego ojciec, Zbigniew Brzeziński, był przed II wojną światową obywatelem RP. W takim przypadku, żeby zostać ambasadorem, Brzeziński junior musiałby złożyć stosowny wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, bo polski obywatel nie może być ambasadorem obcego kraju w Polsce. Odmawiał. Koniec końców rząd w Warszawie powoła się na pochodzącą z lat 60. umowę pomiędzy krajami socjalistycznymi o unikaniu podwójnego obywatelstwa. Przewidywała, że jeżeli dziecko ma dwoje rodziców z dwóch różnych krajów bloku wschodniego, rodzice mogą wskazać dla niego jedno z dwojga obywatelstw. Jeśli tego nie zrobią, dziecko w wieku 18 lat automatycznie staje się obywatelem kraju, z którego pochodzi jego matka. Tak więc Zbigniew Brzeziński okazał się być Czechem, bo jego matka była wówczas obywatelką Czechosłowacji. To był krok niezbędny do uzyskania akceptacji przez polskie władze – to dyplomatyczny wymóg ze strony państwa przyjmującego, który finalnie został spełniony.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----