----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Około trzy czwarte największych dystryktów szkolnych w kraju wprowadziło obowiązek noszenia maseczek na początku tego roku szkolnego. Coraz więcej jednak pojawia się głosów rodziców, którzy domagają się zniesienia nakazu, zwłaszcza w momencie, gdy dostępna stała się szczepionka przeciwko Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Stany Zjednoczone w dalszym ciągu walczą z pandemią, która każdego dnia zabija ponad 1,000 osób. Dowody naukowe wskazują, że maskowanie w połączeniu z zastosowaniem innych środków bezpieczeństwa skutecznie ogranicza transmisję koronawirusa w szkołach podstawowych i średnich. Maski są tańsze niż renowacja budynków szkolnych w celu poprawy wentylacji lub stworzenia przestrzeni do nauki na świeżym powietrzu; ich codzienne noszenie jest prostsze niż wykonywanie testów na Covid, co również można wykorzystać jako sposób zapobiegania transmisji.

Jednak dziesiątki miliony dzieci spędza całe dnie w maseczkach, co może trwać nawet do 10 godzin dziennie. W niektórych dystryktach ich noszenie jest wymagane także na zewnątrz. Rodzice martwią się kwestiami związanymi ze zdrowiem, rozwojem społecznym, nauką języków, podrażnieniem skóry i zdrowiem psychicznym.

Eksperci mają różne opinie w kwestii tego, kiedy dzieci będą mogły bezpiecznie zdjąć maseczki w szkołach.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Jeszcze nie teraz. W wydanym oświadczeniu rzecznik agencji powiedział, że „CDC nadal zaleca uniwersalne maskowanie w pomieszczeniach zamkniętych dla wszystkich nauczycieli, personelu, uczniów i odwiedzających szkoły K-12, niezależnie od statusu szczepień lub poziomów transmisji w danej społeczności. W tej chwili nie zaleca zmian w tej kwestii, a wytyczne będą aktualizowane w razie potrzeby”. Dyrektor CDC, Rochelle Walensky zaleca noszenie maseczek w szkołach wraz z nastaniem zimowych miesięcy, kiedy zwykle wzrasta ilość zachorowań.

Departament Szkolnictwa Podstawowego i Średniego Stanu Massachusetts

Kiedy? Natychmiast – przy odpowiedniej liczbie szczepionek.

Szkoła powinna wykazać poziom szczepień wynoszący 80% lub więcej zarówno dla personelu, jak i uczniów. Decyzja może zostać podjęta „przez lokalnych dyrektorów szkół i dystryktów w porozumieniu z lokalnymi urzędnikami służby zdrowia”. Szkoły muszą zebrać dowody szczepienia wszystkich, od asystentów administracyjnych po personel prowadzący zajęcia pozalekcyjne. Osoby nieszczepione muszą nadal nosić maseczki.

Joseph Allen, Harvard T.H. Chan School of Public Healt

Kiedy? 1 stycznia 2022 roku, kiedy młodsze dzieci uzyskają możliwość zaszczepienia się.

Allan nie opowiada się za ustaleniem progu szczepień w procesie rezygnacji z maseczek, biorąc pod uwagę niskie ryzyko, jakie Covid-19 stwarza dla dzieci. Uważa, że szkoły powinny nakazywać szczepienia osobom dorosłym przebywającym w budynkach szkolnych, prowadzić na miejscu kliniki szczepień i zapewniać edukację zachęcającą do szczepienia dzieci, a także stosować szybkie testy antygenowe, wentylację i filtrację powietrza, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko.

„Byłem wielkim zwolennikiem noszenia maseczek przez długi czas, przez ponad rok, ale w tym momencie pandemii nie ma to już dla mnie sensu” – powiedział. „Jeśli na tym etapie pandemii nie zaoferujemy sposobów na zdjęcie maseczek, gdy ryzyko jest niskie, a środki ochronne dostępne – w szczególności szczepionki – wtedy stracimy zaufanie”.

Danny Benjamim, wybitny profesor pediatrii na Duke University, współprzewodniczący ABC Collaborative.

Kiedy? Styczeń 2022, kiedy większość młodszych dzieci uzyska możliwość przyjęcia szczepionki.

Benjamin z ABC Collaborative, które przeprowadziło jedne z największych badań wykazujących skuteczność uniwersalnego maskowania w szkołach, chciałby, aby zaszczepić lub nakazać noszenie maseczek 100% dorosłych w budynkach szkolnych i co najmniej 70% dzieci. Przy „70 do 80 procentach istnieje duża szansa, że odniesiesz sukces”. A ponieważ tolerancja ryzyka różni się w zależności od dystryktu, niektóre dystrykty mogą zostać pozbawione masek nawet przy zaszczepieniu zaledwie połowy dzieci– jeśli w rezultacie mogą zaakceptować większą transmisję COVID-19.

Amy Falk, pediatra z Wisconsin

Kiedy? W głębi serca myślę, że jeszcze nie przez dłuższą chwilę, ale realistycznie – gdy szczepionki dla dzieci będą dostępne przez co najmniej kilka tygodni.

Falk jest główną autorką szeroko cytowanego badania, które wykazało, że stosowanie maseczek na poziomie 90% ograniczyło transmisję Covid-19 w kilku szkołach w Wisconsin ubiegłej jesieni, gdy rozprzestrzenianie wirusa w lokalnych społecznościach było wysokie.

Wskaźniki szczepień w jej społeczności są niskie — około 50% w przypadku dorosłych, niższe dla nastolatków — i nie spodziewa się lepszych wyników u najmłodszych pacjentów. Tymczasem sprzeciw wobec nakazu noszenia maseczek staje się coraz bardziej intensywny.

Presja społeczna doprowadziła do tego, że jesienią tego roku zniesiono nakaz masek w szkołach średnich, co z kolei doprowadziło, jak powiedziała, do „masowego rozprzestrzeniania się wirusa. To było nierealne”. Rada przywróciła nakaz noszenia maseczek po dwóch tygodniach. Falk opowiada się za dalszym maskowaniem w szkołach.

Ali Mokdad, profesor na Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington

Kiedy? Nawet nie rozmawiajmy na ten temat do wiosny.

Mokdad widzi oznaki nadchodzącego zimowego wzrostu zachorowań na Covid-19 i słabnącej odporności po szczepieniach dorosłych. Apeluje, aby nie świętować zbyt wcześnie. „Powinniśmy być bardzo rozsądni patrząc na to, co się teraz dzieje. Mówimy o naszych dzieciach. Mówimy o naszej przyszłości”.

Jeanne Noble, profesor nadzwyczajna medycyny ratunkowej na University of California i dyrektor reagowania na Covid na UCSF Emergency Department

Kiedy? 28 grudnia w Bay Area, osiem tygodni po zatwierdzeniu w trybie awaryjnym przez FDA szczepionki dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Zaleceniem Noble jest, aby szkoły stosowały się do wskaźników, które Bay Area wyznaczyło w celu maskowania dorosłych w miejscach publicznych: niski i stabilny poziom hospitalizacji z powodu Covid oraz wysoki wskaźnik szczepień – obecnie 80% mieszkańców San Francisco w wieku powyżej 5 lat.

Noble uważa, że z maseczek można zrezygnować, gdy szkoły osiągną próg 70-80% szczepień wśród uczniów. Ale dodaje, że lepiej kierować się wskaźnikami w danych społecznościach, ponieważ są prostsze i bardziej spójne. Doktor Noble jest jednym z autorów petycji podpisanej przez 150 lekarzy z Bay Area, w której proszą stan Kalifornia o stworzenie wyraźnych wytycznych dotyczących maseczek dla szkół.

„Ludzie są tym zmęczeni” – mówi. „Myślę, że szczególnie w życiu dziecka silne jest poczucie, że nic się nigdy nie zmieni”. Dodaje, że rodzice muszą być w stanie dać dzieciom nadzieję, mówiąc im, że nadejdzie taki dzień, kiedy będą się mogły bawić w szkołach ze swoimi przyjaciółmi bez maseczek.  

Tom Wolf, gubernator Pensylwanii

Kiedy? 1 stycznia 2022 roku.

9 listopada Wolf, demokrata, ogłosił, że stanowy mandat masek dla uczniów szkół K-12 zostanie zniesiony 1 stycznia. Nie wiąże go z żadnymi wymogami dotyczącymi szczepień dzieci, ale pozostawia decyzję lokalnym jurysdykcjom.

Bill de Blasio, ustępujący burmistrz Nowego Jorku

Kiedy? Jeszcze nie teraz. Burmistrz nadzorujący największy dystrykt szkolny w kraju uważa, że nakaz pozostanie utrzymany w ramach daleko idącej ostrożności.

Eric Adams, przyszły burmistrz Nowego Jorku

Kiedy? Adams nie może się już tego doczekać… „jeśli tylko znajdziemy bezpieczny sposób, aby to zrobić”.

jm