Kierowcy dalej nie przestrzegają prawa Scotta
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Policja stanu Illinois poinformowała o 27. w tym roku wypadku z udziałem radiowozu policji stanowej, który został uderzony w wyniku naruszenia prawa Scotta. Agencja kontynuuje wysiłki mające na celu edukację kierowców na temat obowiązującego prawa w roku, który okazał się wyjątkowo tragiczny dla funkcjonariuszy.

Do ostatniego wypadku, który miał miejsce w ubiegły weekend, doszło w pobliżu Quincy, w momencie gdy funkcjonariusz pomagał kierowcy. Inny pojazd próbujący ominąć stojących na poboczu drogi, stracił kontrolę i uderzył w tym stojącego samochodu.

W chwili wypadku funkcjonariusz znajdował się poza radiowozem i nie został ranny. Policja wydała 31-letniemu kierowcy z Quincy mandat za naruszenie prawa Scotta i kolejny za nieograniczenie prędkości w celu uniknięcia wypadku drogowego.

Gdy prawo Scotta zostało uchwalone prawie 20 lat temu, środek ten miał uczynić drogi bezpieczniejszymi dla policji i innych służb ratowniczych.

Nazwane na cześć chicagowskiego strażaka, który zginął zabity przez pijanego kierowcę podczas pomagania w wypadku, prawo wymaga od kierowców zwolnienia i próby zmiany pasa, gdy zobaczą zaparkowany na poboczu samochód policyjny, straż pożarną czy karetkę z migającymi światłami. W 2017 zostało ono rozszerzone na wszystkie zatrzymane pojazdy z włączonymi światłami awaryjnymi.

Pomimo tych środków, policja stanowa w Illinois, odnotowała w ostatnim czasie gwałtowny wzrost liczby incydentów, podczas których zaparkowany radiowóz z włączonymi światłami, został uderzony przez przejeżdżający pojazd.

Do tej pory radiowozy policji stanowej brały udział w 71 wypadkach. 27 z nich dotyczyło naruszeń prawa Scotta. Zginęło w nich 3 funkcjonariuszy. Dla porównania, w całym 2018 roku doszło do ośmiu wypadków z udziałem policji stanowej, w wyniku których wystawiono mandaty za naruszenie prawa Scotta. W 2017 roku było ich 12, a w 2016 zaledwie 5.

W związku z dużą liczbą wypadków związanych z naruszeniem prawa Scotta w tym roku, agencja pracuje nad zwiększeniem świadomości opinii publicznej na ten tego prawa. Część działań obejmowała zwiększenie egzekwowania prawa ruchu drogowego. Do tej pory funkcjonariusze wydali 6,272 mandatów za naruszenie tego prawa.

Policja stanowa w Illinois utworzyła grupę zadaniową, która ma zbadać przyczyny zwiększonej liczby tego typu wypadków w tym roku, w porównaniu do innych lat, twierdząc, iż nie wydaje się, aby istniał jeden czynnik tej sytuacji.

Monitor