Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od 1 stycznia rekreacyjna marihuana będzie legalna w Illinois. Ale wciąż policja nie posiada zatwierdzonego testu drogowego, aby móc ustalić, czy kierowca prowadzi pod wpływem jej działania.

Podczas gdy THC, związek psychoaktywny konopi indyjskim, jest bardzo szybko metabolizowany, może pozostawać w organizmie, gdzie jest przechowywany w tkance tłuszczowej, przez bardzo długi czas. Oznacza to, że testy przeprowadzone po użyciu marihuany, mogą dawać pozytywny wyniki nawet długo po tym, jak efekty jej działania już ustąpią.

Według doktora Hansa Breitera, profesora psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University Feinberg School of Medicine, jesteśmy bardzo daleko od pełnego zrozumienia, jaki wpływ na marihuana na mózg człowieka.

„Marihuana jest złożoną rośliną, zawierającą co najmniej 104 różne związki, które mogą mieć zmienne działanie psychoaktywne i neuroaktywne” – powiedział Breiter, którego badania koncentrują się na uzależnieniach, w tym związanym z użyciem konopi indyjskich. „Efekty psychoaktywne to główne czynniki, o które należy się martwić w kontekście prowadzenia samochodów, obsługiwania ciężkich maszyn lub wszelkiego rodzaju procesów, które wymagają złożonego podejmowania decyzji i tego rodzaju analizy korzyści i ryzyka”.

Ale efekty neuroaktywne, które oddzialywują na mózg, mogą również wpływać na zachowanie, twierdzi Breiter. Zauważa, że większość badań skupia się tylko na jednym lub dwóch spośród 104 związków w roślinach konopi indyjskich.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że używanie marihuany może mieć nie tylko natychmiastowe efekty, ale także długoterminowe skutki dla mózgu, które mogą być odwracalne lub nie.

„Konopie indyjskie, w szczególności THC, zmieniają system awersyjny twojego mózgu – system, który czyni cię tym, kim jesteś, jest agentem twoich działań, który daje motywację i określa, co lubisz i czego pragniesz” - powiedział Breiter.

„Istnieje wiele badań mających na celu ustalenie, czy takie zmiany są długotrwałe, ale takie badania trwają długo. Legalizujemy marihuanę, zanim faktycznie ukończymy badania, których zakończenie zajmuje 10-20 lat, aby móc uzyskać odpowiedź. Do pewnego stopnia zdecydowaliśmy się przeprowadzić eksperyment na sobie, jako społeczeństwie i zobaczyć, jakie przyniesie to wyniki”.

Breiter jest najbardziej zaniepokojony sięganiem po marihuanę przez młodych ludzi – do około 25 roku życia, których mózgi wciąż się rozwijają.

Konopie indyjskie i THS szczególnie działają na system zwany ‘pamięcią roboczą’” – powiedział Breiter. „Pamięć robocza aktywnie rozwija się u młodych ludzi i zapewnia ciągłość doświadczenia. To pozwala ci czytać, kierować samochodem, prowadzić rozmowę. Pamięć jest fundamentalnym procesem naszego umysłu. Jako naukowiec, który od dłuższego czasu pracuje w dziedzinie uzależnień, boję się ponad wszelkie wyobrażenia tego, jak marna marihuana działa na naszą pamięć roboczą – nie bez powodu jest ona nazywana narkotykiem”.

Breiter zauważa, że dzisiejsze odmiany konopi są znacznie silniejsze niż w przeszłości, ponieważ hodowcy pracowali nad skoncentrowaniem THC i innych związków.

„Marihuana, która była palona w czasie ruchu hipisowskiego w latach 60. i 70., była zupełnie inna niż konopie, które obecnie są używane” – powiedział. „Poziomy THC od 1 do 3% były oczekiwane w latach 70. Teraz możesz uzyskać odmiany marihuany, które przekraczają 30%. A to zupełnie inna bestia”.

To pomaga wyjaśnić, dlaczego policja tak bardzo martwi się legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych. Chociaż niektóre badania wydają się sugerować, że osoby znajdujące się pod wpływem marihuany mogą być lepszymi kierowcami niż ci pod wpływem alkoholu, nadal jeżdżą w stanie wskazującym i mają wolniejszy czas reakcji.

„Badania, które sugerują, że nie jest taka zła, jak alkohol, nie jest tak zła, jak kokaina czy jakiś inny związek, nie poruszają najważniejszych kwestii. Możesz dokonać wszelkiego rodzaju porównań względnych – np. mój tata nie pobił mnie tak bardzo, jak mój wujek – ale wciąż cię pobił. Zatrzymajmy ten relatywizm. Porozmawiajmy o tym, czy ma to wpływ, czy nie i co zamierzamy z tym zrobić” – powiedział Breiter. „Nie potrzeba wiele, aby wydarzyło się coś wiele, a samochody są wyjątkowo śmiertelne”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location