24 stycznia 2019

Udostępnij znajomym:

W minioną sobotę w sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce odbyła się konferencja interdyscyplinarna pt. „Kobiety kobietom” z udziałem dwunastu prelegentek.

"Głównym celem konferencji jest to, aby kobiety wiedziały o tym, że są inne kobiety, które mogą im pomóc, być dla nich, wesprzeć je i pamiętać o tym, że są najważniejsze na świecie. Mamy tutaj dwanaście niesamowitych kobiet, które prezentują wiedzę ze swojego życia profesjonalnego, która, mam nadzieję, przyda się uczestniczącym w konferencji paniom. Najważniejsza rzecz dla kobiet to jest to, abyśmy pamiętały, że jeśli mamy problem, jeśli się z czymś borykamy, to nie możemy czekać, tylko szukamy pomocy. Szukamy miejsca, w którym możemy się otworzyć i powiedzieć, co się nam dzieje i szukać tej osoby, która na pewno poda nam pomocną dłoń" – powiedziała organizatorka konferencji Anna Węgierek.

W roli prelegentek prezentujących różne tematy zawodowe i społeczne wystąpiły: Kornelia Król, Natalia Zmarzlik, Małgorzata Sypień, Anna Barauskas, Alina Holyk, Katarzyna Leśniak, Renata Chrobak-Pyrek, Barbara Papciak, Kinga Korpacz, Małgorzata Stoch, Patrycja Nykiel i Anna Węgierek. Poruszana problematyka była zróżnicowana. Od uzależnień po tematykę realnościową, prawną, medyczną i kształtowania osobowości. Ciekawy wykład w ostatnim temacie wygłosiła Anna Barauskas, która jest jednym z najlepszych polskich life coachów działających na świecie, dziennikarką, znakomitym mówcą motywacyjnym, współzałożycielką The NeuroLinguistic Training Institute of Chicago oraz prezesem Polish-American Coach Federation. 

Mówczyni dużą część swojego wykładu poświęciła tematowi fasadowości, której wiele osób hołduje. Tak naprawdę tworzymy pozory i na nie zużywamy energię, poświęcamy dużą część życia, zamiast osobom bliskim i sobie samym oraz rzeczom, które faktycznie mają wpływ na jakość naszej egzystencji. Zdaniem prelegentki zamiast poprawiać zdjęcia na FB lub ustawiać różnego rodzaju filtry w telefonach po to, by ładnie prezentować się na fotografii, lepiej ten czas poświęcić na rzeczy, na które mamy wpływ. A mamy wpływ na własne zdrowie, na naszą przyszłość, na to, co spotka nas w okresie wieku średniego czy w wieku senioralnym.

"Mam taką prostą receptę, jak nauczyć się panować nad własnym życiem. Jest tak genialnie prosta jak nauka przechodzenia przez jezdnię. Wystarczy się zatrzymać, rozejrzeć dookoła, zobaczyć, co tak faktycznie jest dla nas ważne i wtedy dopiero podjąć działanie i iść do przodu" – podsumowała swój wykład Anna Barauskas. 

"Jest to coś fantastycznego. Autentycznie tutaj jest okazja poznać odwagę, poświęcenie innych pań, które nie tylko zrobiły dużo w swoim życiu, ale dzielą się i zachęcają, pobudzają i dodają otuchy do działania i podejmowania zmian" – powiedziała Jadwiga Łodyga. Podobnych opinii uczestniczek konferencji można było usłyszeć o wiele więcej. W przerwach dyskusje przenosiły się do kuluarów. Przy okazji udziału w konferencji jej uczestniczki miały okazję zwiedzić najstarszą polską placówkę muzealną poza granicami kraju. Z uznaniem o spotkaniu mówiła dyrektor zarządzająca muzeum Małgorzata Kot, która wyraziła radość, że pomimo śnieżnej aury liczna grupa kobiet przybyła na spotkanie.

"Kobiety kobietom przygotowały bardzo ciekawy sposób spędzenia czasu, kiedy zawieja na zewnątrz. W roku osiemdziesięciolecia nowojorskiej wystawy światowej te mądre panie, które się tutaj dzisiaj zgromadziły, aby podzielić się swoją wiedzą, stworzyły taką swoistą społeczność, która bardzo się wspiera. To jest spotkanie z poczuciem humoru. Pełne rzeczowego podejścia do naszych problemów. Wiele się nauczyłam o mojej kobiecości, o sprawach zdrowotnych, o sprawach, z którymi się borykam. Nawet o pewnych problemach, które tutaj w muzeum się zdarzają. Jak sobie z tym radzić. Cieszę się, że z taką inicjatywą wyszła doktor Anna Węgierek, która przez wiele lat razem z całą rodziną wspiera Muzeum Polskie. Cieszy nas to tym bardziej, że być może będzie to impreza cykliczna.

Organizatorka konferencji wyraziła nadzieję, że zainspiruje ona uczestniczki do tego, żeby nie bały się zmian w życiu i podejmowały wyzwania, aby zmieniać swoją codzienność.

Tekst i zdjęcia; Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor