Kolejny etap programu szczepień
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W kolejnej fazie planu szczepień Illinois zapewni szczepionki na koronawirusa osobom powyżej 65. roku życia – poinformował w środę gubernator J.B. Pritzker.

Faza 1B planu rozpocznie się „gdy w znacznym stopniu zakończone zostaną szczepienia pracowników służby zdrowia i placówek opieki długoterminowej oraz w miarę zwiększania się federalnych dostaw szczepionek” – powiedział gubernator podczas swojej pierwszej odprawy na temat Covid-19 w tym roku, nie podając jednak konkretnego harmonogramu. Oszacował, że może to zająć „kilka tygodni”.

Stan będzie przestrzegać wytycznych federalnych, aby w następnej fazie szczepionki udostępnić niezbędnym pracownikom, w tym nauczycielom, pracownikom ośrodków opieki nad dziećmi, pracownikom sklepów spożywczych i innym osobom, ale zamierza obniżyć federalne wytyczne dotyczące wieku dla ogółu społeczeństwa o 10 lat.

„Jestem głęboko przekonany, że powinniśmy wcześniej zacząć chronić większość naszych seniorów” – powiedział Pritzker.

Administracja gubernatora stwierdziła, iż decyzja o obniżeniu wieku została podjęta w dużej mierze dlatego, że czarni i osoby pochodzenia latynoskiego umierają średnio w młodszym wieku niż biali.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois, średni wiek białych mieszkańców stanu, którzy zmarli na Covid-19, wynosił 81 lat – w porównaniu do 72 lat w przypadku osób czarnoskórych i 68 u Latynosów.

Do tej pory Illinois – nie licząc Chicago, które otrzymuje własną alokację zasobów od rządu federalnego – otrzymało prawie 345,000 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanych przez firmy Pfizer i Moderna. Około 114,000 dodatkowych dawek przeznaczonych dla mieszkańców domów opieki i personelu ma być zapewnionych w ramach partnerstwa federalnego z sieciami aptek Walgreens i CVS.

Do tej pory w Chicago podano ponad 207,000 dawek, w tym pierwszą rundę drugiej dawki podaną we wtorek.

Pritzker oszacował, że około jedna trzecia pracowników służby zdrowia w stanie otrzymała jedną lub obie dawki szczepionki.

Chicago nie obniży wieku

W przeciwieństwie do stanu Illinois, Departament Zdrowia Publicznego w Chicago, który jest odpowiedzialny za własny plan dystrybucji, zamierza postępować zgodnie z federalnymi zaleceniami udostepnienia szczepionki mieszkańcom w wieku 75 lat i starszym w kolejnej fazie programu szczepień.

„Zamierzamy zwiększyć zakres szczepionki na Covid-19, gdy tylko będzie to możliwe, aby móc zrobić to skutecznie i wydajnie, a naszym celem jest zwiększenie dystrybucji wśród starszych mieszkańców, jednocześnie zapewniając sprawiedliwy dostęp jako główny punkt naszych działań” – powiedział w wydanym oświadczeniu rzecznik, Andrew Buchanan.

Buchanan powtórzył krytykę władz miasta pod adresem rządu federalnego za niedostarczenie wystarczającej liczby szczepionek.

„Nie możemy kreować oczekiwań, a potem nie spełniać tych oczekiwań, ponieważ rząd federalny zawiódł” – powiedział. „Potrzebujemy więcej szczepionek”.

Wiele systemów opieki zdrowotnej w stanie Illinois czyni stałe postępy w szczepieniu swoich pracowników, a niektóre systemy szpitalne i lokalne wydziały zdrowia poinformowały, iż kolejna faza programu szczepień może się rozpocząć w przyszłym miesiącu. Sieci aptek CVS i Walgreens poinformowały w środę, iż spodziewają się zakończenia procesu dostarczania pierwszej serii dawek szczepionki na Covid-19 do domów opieki zgodnie z harmonogramem do 25 stycznia.

Kolejna faza zapewni szczepionkę znacznie większej grupie osób, chociaż szczegóły dotyczące dystrybucji szczepionek pozostają niejasne.

Biuro gubernatora szacuje, że 3.2 miliona mieszkańców – czyli około jedna czwarta populacji stanu - będzie kwalifikować się do szczepień zgodnie z wytycznymi stanowymi. Obejmuje to 1.3 miliona niezbędnych pracowników i 1.9 miliona osób w wieku 65 lat i starszych.

Nie podając więcej szczegółów, Pritzker powiedział, że Gwardia Narodowa, która odegrała kluczową rolę w tworzeniu infrastruktury testowej stanu, odegra podobna rolę w tworzeniu miejsc masowych szczepień w obiektach w całym stanie.

Niektóre departamenty zdrowia, takie jak te w powiatach Cook i Lake, poinformowały, że będą podawać szczepionki, ale spodziewają się również, że wiele osób otrzyma je bezpośrednio od swoich dostawców usług zdrowotnych.

Jednym z wyzwań dotyczących zwiększenia zakresu szczepień, jest wolniejsze niż oczekiwano dostarczanie szczepionek przez rząd federalny.

Gubernator spodziewa się, iż przyszła administracja prezydenta-elekta Joe Bidena odwoła się do federalnej ustawy o produkcji obronnej, aby przyspieszyć produkcję szczepionek, ale zrobienie tego zajmie trochę czasu.

Dr Melissa Simon, dyrektor Center for Health Equity Transformation w Feinberg School of Medicine na Northwestern University, powiedziała, że decyzja władz stanowych o obniżeniu wieku szczepień do 65 lat w kolejnej fazie ma sens, biorąc pod uwagę liczbę zgonów na Covid-19 w tej grupie wiekowej. Dodała, że szczepienie kolejnych niezbędnych pracowników powinno również pomóc czarnym i latynoskim społecznościom.

„Nasze społeczności, czarne i latynoskie, zostały w sposób nieproporcjonalny dotknięte przez Covid, ze względu na odsetek przedstawicieli naszych populacji wykonujących te rodzaje prac, które narażają lub zwiększają ryzyko zachorowania na Covid” – powiedziała Simon. Ostrzegła jednak, iż ważne będzie, aby nie przechodzić do kolejnego etapu tak szybko, aby dotknęło to pracowników służby zdrowia lub mieszkańców placówek opieki długoterminowej.

jm